سگ

بهترین سگ های آپارتمانی + معرفی ۲۱ نژاد سگ خانگی

سگ آپارتمانی

سازگارترین نژاد سگ های آپارتمانی کدام نژاد است؟ بهترین نژاد سگ های خانگی چه ویژگی‌هایی دارند؟ نگهداری از کدام نژاد سگ در خانه ساده‌تر است؟ سگ‌ها از گذشته‌های دور دوست یار و همراه انسان‌ها بودند. این موجودات شیرین و بازیگوش در گذشته برای نگهبانی و محافظت و امروزه برای دوستی و همراهی با انسان‌ها به سرپرستی گرفته می‌شوند. هر چند سگ‌ها هم مانند دیگر حیوانات به طبیعت تعلق دارند و بهتر است در فضایی باز و آزاد نگهداری شوند اما در صورتی که فضای باز در اختیار ندارید یا ساکن آپارتمان هستید هم این امکان وجود دارد که این حیوانات دوست داشتنی را در خانه داشته باشید. تنها کافی است نژادی مناسب و سازگار با شرایط خانه و آپارتمان را به سرپرستی بگیرید. در این مطلب از پت شاپ ملودی مهربانی قصد معرفی چند مورد از برترین نژاد سگ های آپارتمانی و خانگی را داریم که نگهداری آن‌ها در خانه به سادگی امکان‌پذیر است.

ویژگی بهترین نژاد سگ های خانگی

سگ یکی از اولین موجوداتی است که برای زندگی در کنار انسان‌ها تربیت شد. این موجود دوست داشتنی نژادهای گوناگونی دارد که از نظر جثه و اندازه، روحیه، سر و صدا، شکل ظاهری و سازگاری با انسان با هم تفاوت دارند. در صورتی که قصد نگهداری از سگ‌ها در خانه، به خصوص آپارتمان را داشته باشید، باید نژادی را انتخاب کنید که ویژگی‌های یک حیوان خانگی را داشته باشد و زندگی او در خانه برای حیوان و شما مشکلی ایجاد نکند. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سگ‌های آپارتمانی باید از آن‌ها برخوردار باشند را معرفی خواهیم کرد:

  • کودک پسند: اولین ویژگی یک سگ خانگی مناسب، کودک پسندی است. نژادی را انتخاب کنید که با روحیات، جنب و جوش و رفتار کودک شما سازگاری داشته باشد. جنب و جوش کودکان در بعضی نژادها باعث پرخاشگری سگ‌ها می‌شود.
  • هوش: برای نگهداری از یک سگ در خانه و آپارتمان باید نژادی را انتخاب کنید که از هوش خوبی برخوردار باشد. هوش بالاتر به آموزش پذیری بهتر سگ کمک می‌کند.
  • ریزش موی پایین: از دیگر ویژگی‌های یک سگ آپارتمانی خوب، ریزش موی پایین است. نژادهای مو بلند معمولا ریزش موی بالاتری دارند.
  • سر و صدای کمتر: یکی از مشکلات نگهداری حیوانات در آپارتمان سر و صدای آ‌ن‌ها است. بعضی نژادهای سگ صدای تند و تیزی دارند و نگهداری آن‌ها در خانه مشکل است اما بعضی نژادها صدای آرام‌تری دارند که گزینه مناسب‌تری برای نگهداری در خانه و آپارتمان هستند.

بهترین نژاد سگ های آپارتمانی

بهترین سگ آپارتمانی و خانگی

زمانی که صحبت از نگهداری سگ در خانه و آپارتمان می‌شود، اولین چیزی که افراد به آن فکر می‌کنند، جثه و ابعاد سگ است. هر چند اندازه سگ برای زندگی راحت حیوان در خانه اهمیت زیادی دارد اما تنها نکته‌ حائز اهمیت در انتخاب سگ نیست و بسیاری نکات دیگر هم وجود دارد که برای انتخاب یک سگ و نگهداری در خانه باید به آن توجه داشت که کمی قبل به آن‌ها اشاره کردیم. نژاد و گونه‌های زیادی از این حیوان وجود دارند که برای نگهداری در خانه سازگار و مناسب هستند که در ادامه به معرفی بهترین آن‌ها می‌پردازیم:

۱. باسنجی

باسنجی یک سگ آپارتمانی

نژاد باسنجی یکی از نژادهای مناسب سگ‌های آپارتمانی به خصوص برای مجتمع‌ها مسکونی چندین واحدی است. این نژاد به کم سر و صدا بودن و کم پارس کردن معروف است. اندازه ۶۰ سانتی متری این نژاد امتیاز دیگری است که باسنجی را به گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در خانه تبدیل می‌کند. باسنجی‌ها سگ‌هایی بازیگوش هستند و علاقه زیادی به خرابکاری دارند، بنابراین نباید آن‌ها را در خانه تنها بگذارید. اگر سگ باسنجی شما مدت زمان زیادی در خانه تنها باشد، خانه و وسایل را خراب می‌کند.

بیشتر بخوانید: بیماری های شایع در سگ ها

۲. بیچون فرایز

نژادهای عروسکی با ظاهر فانتزی و موهای بلند، جزو محبوب‌ترین نژاد سگ های آپارتمانی هستند و بیچون فرایز یکی از نژادهایی است که بعضی از این ویژگی‌ها را دارد. این سگ در بزرگ‌ترین حالت از ۴۰ سانتی‌متر بلندتر نمی‌شود و معمولا در حد ۲۰-۳۰ سانتی‌متر قد دارد و یکی از بارزترین ویژگی این نژاد بازیگوشی آن است. این نژاد علاقه زیادی به دویدن دارند و برای نگهداری آن‌ها در خانه باید برنامه‌ای منظم برای پیاده‌روی و انواع مختلفی از اسباب‌بازی‌ها را در اختیار داشته باشید. این مدل به دلیل ریزش موی کمتر نسبت به دیگر سگ‌های مو بلند هم محبوبیت زیادی دارد.

۳. گریفون بروکسلی

یکی دیگر از نژادهای دوست داشتنی برای نگهداری در خانه، گریفون بروکسلی است. این نژاد قوی، پر جنب و جوش اما کوچک است. سگ‌های این نژاد برخلاف صورت خشن، بسیار با محبت هستند و خیلی زود با صاحب خود پیوند عاطفی برقرار می‌کنند. این نژاد عاشق بازی و سرگرمی است و البته کمی خرابکاری هم دارد. بنابراین اگر قصد نگهداری او در خانه را دارید، باید مراقبت وسایل خود به خصوص در زمان تنهایی حیوان باشید.

۴. بولداگ

اگر به دنبال نژادی از سگ‌ها، برای نگهداری در آپارتمان هستید، بولداگ هم انتخابی مناسب است. این مدل علاوه بر اندازه کوچک و ظاهر جمع و جور، یک ویژگی دیگر هم دارد و آن تنبلی است. سگ‌های بولداگ بیشتر روز خود را به استراحت می‌گذرانند و به پیاده‌روی‌های طولانی نیز علاقه‌ای ندارند. بنابراین اگر وقت کافی برای بیرون رفتن با حیوان خود را نداشته باشید هم این نژاد دچار مشکل و افسردگی نخواهد داشت.

۵. کینگ چارلز اسپانیل

برخلاف گربه‌ها که به نوازش توسط صاحب خود علاقه دارند، سگ‌ها بازیگوشی و شیطنت را دوست دارند. البته نژادهایی مانند کینگ چارلز اسپانیل هم وجود دارند که به جز بازی، به نوازش علاقه دارند. این نژاد عاشق بغل کردن است و بعد از اخت گرفتن به شما، دائما در کنار شما خواهد بود. این مدل سگ‌ها بسیار وابسته هستند، بنابراین اگر وقت زیادی برای رسیدگی به حیوان ندارید، بهتر است نژاد دیگری را برای نگهداری در آپارتمان انتخاب کنید.

۶. چی هوا هوا

یکی دیگر از نژادهای خوب برای نگهداری در خانه، چی هوا هوا است. این نژاد سگ ابعاد و اندازه کوچکی دارد و بخشی از شهرت او به همین دلیل است. این نژاد حتی در کیف دستی بزرگ شما هم جای می‌گیرد و به راحتی می‌توانید او را به هر جایی ببرید. از دیگر ویژگی‌های این نژاد آپارتمانی می‌توان به علاقه کم این سگ‌ها به پیاده‌روی و بیرون رفتن اشاره کرد. این نژاد بیشتر به همراهی با صاحب خود علاقه دارد و فرقی ندارد که این همراهی در پارک و بیرون از خانه باشد یا در اتاق و کنار تلویزیون کنار شما بنشیند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سگ نژاد شیواوا

۷. چاینیز کرستد

چاینیز کرستد نژادی خوابالو و کم انرژی است که ساعت‌ها در رخت خواب می‌ماند، بدون اینکه مزاحمتی برای کسی داشته باشد. این نژاد جثه کوچکی هم دارد و به دلیل ظاهر مناسب برای نگهداری در خانه و آپارتمان بهترین گزینه است.

۸. کاتن دتویلیر

از دیگر نژادهای آپارتمانی کوچک و سازگار با شرایط خانه می‌توان به کاتن دتویلیر اشاره کرد. سگ‌های این نژاد از نظر فیزیکی کوچک و از نظر رفتاری سازگار با انسان، بخصوص کودکان هستند. این نژاد جزو نژادهای تقریبا مو بلند محسوب می‌شود و از نظر ظاهری هم جذابیت فراوانی دارد. کاتن دتویلیر علاقه زیادی به بیرون رفتن از خانه و بازی کردن دارد اما اگر وسایل و اسباب بازی کافی در خانه داشته باشید، مشکلی برای حضور در آپارتمان هم نخواهد داشت.

۹. داچس هاند

داچس هاند نژادی است که حتی اگر اسم آن را نشنیده باشید هم قطعا تصاویر جذاب آن را در اینترنت و وب سایت‌ها مشاهده کرده‌اید. این نژاد که به سگ‌ سوسیسی معروف است، پاهایی کوتاه و ریز و بدنی دراز دارد. این نژاد بسیار پر جنب و جوش است و علاقه زیادی به بازی و شیطنت هم در خانه و هم در بیرون دارد.

۹. هاوانیز

یکی دیگر از نژادهای سگ مو بلند که برای نگهداری در خانه هم گزینه‌ای مناسب است، سگ‌های هاوانیز است. این نژاد علاقه زیادی به همراهی با صاحب خود دارد و خیلی زود به رفتار شما خو می‌گیرد. اگر شخصیت آرامی داشته باشید، سگ هاوانیز شما هم به مرور زمان آرام خواهد شد و اگر پر جنب و جوش و فعال باشید، هاوانیزی بازیگوش خواهید داشت. قد این نژاد در بهترین حالت تا ۴۰ سانتی‌متر رشد می‌کند.

۱۰. جپنیز چین

از دیگر نژادهای عروسکی و فوق‌العاده زیبا و جذاب برای نگهداری در خانه می‌توان به جپنیز چین اشاره کرد. این نژاد کوچک و عروسکی، بسیار چابک و پر جنب و جوش است و به دوست و همراه عالی شما برای زندگی در خانه تبدیل می‌شود. البته این نژاد نیاز به رسیدگی زیادی هم دارد. موی بلند جپنیز چین باید دائما شسته و شانه شود و دندان‌های حساس او هم نیاز به مسواک روزانه دارند.

۱۱. لاسا آپسو

یکی از نژادهای معصوم سگ، لاسا آپسو است که صورتی فوق‌العاده زیبا و اندازه‌ای کوچک در حد ۳۸ سانتی‌متر دارد، همچنین این نژاد هم می‌تواند مو بلند باشد اگر به موقع برای آرایش کردن او اقدام نکنید. از دیگر ویژگی‌های این نژاد جذاب می‌توان به وفاداری، رفتار دوستانه با اعضای خانواده، جامعه پذیری و هوش فوق‌العاده بالا اشاره کرد.

۱۲. لوچن

اگر به سگ‌های مینیاتوری علاقه دارید و مشکلی با ریزش موی حیوان در خانه ندارید، لوچن انتخابی مناسب برای شما است. این نژاد بازیگوش و ملایم، خیلی زود اهلی می‌شود و با شخصیت اجتماعی مناسبی که دارد، با مهمانان شما هم ارتباط خوبی برقرار می‌کند.

۱۳. مالتیز

مالتیز جزو اولین نژادهایی بود که برای نگهداری در داخل آپارتمان به سرپرستی گرفته شد. این نژاد کوچک و جذاب با چشمان تیله‌ای و سیاه و موهای بلند، نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند و حتی اگر به دنبال سگی با این ویژگی‌ها نباشید هم قطعا به آن علاقه‌مند خواهید شد. این نژاد فوق‌العاده احساساتی است و خیلی زود به سرپرست خود وابسته می‌شود، بنابراین اگر وقت کافی ندارید یا شغل شما به گونه‌ای است که دائما در سفر هستید، به هیچ عنوان این نژاد را انتخاب نکنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نژاد سگ مالتیز

۱۴. پامرانین

یکی از معروف‌ترین نژادهای آپارتمانی با موی بلند و ظاهر دلفریب، پامرانین است. این نژاد وابسته نیست و برای نگهداری توسط افرادی که مشاغل سخت و زمان بر دارند هم مناسب است. این نژاد با وجود جثه کوچک، فوق‌العاده بازیگوش است و علاقه زیادی به خروج از خانه دارد. حمام هفتگی، برس کشیدن منظم موها، مسواک زدن و پیرایش به موقع از مهم‌ترین نیازهای این حیوان هستند.

۱۵. شیتزو

از دیگر سگ‌هایی که می‌توان در آپارتمان نگهداری کرد، سگ نژاد شیتزو است. این نژاد هم اجتماعی است و خیلی زود با شما و دوستان شما خو می‌گیرد. این نژاد به خصوص برای خانه‌هایی که کودکی در آن‌ها زندگی می‌کند هم بسیار مناسب است. این سگ بسیار محبوب است و در سراسر دنیا پرورش داده شده و به طور کامل یک سگ آپارتمانی شناخته می‌شود.

۱۶. پینچر مینیاتوری

این نژاد با ظاهری شبیه به یک دوبرمن ریز، به همان اندازه با اعتماد به نفس، وفادار، مهربان و فوق‌العاده پر انرژی است. آن‌ها به نگهبانان عالی خانه تبدیل می‌شوند، به این دلیل که به افراد غریبه مشکوک هستند. اندازه کوچک پینچر مینیاتوری او را برای آپارتمان‌ها مناسب می‌کند، اما این نژاد ممکن است در مواجه شدن با کودکان کوچک خوش اخلاق نباشد و باید از سن پایین با او معاشرتی شدن را تمرین کنید.

۱۷. سیلکی تریر

از دیگر نژادهای کوچک و جمع وجور برای نگهداری در خانه می‌توان به سیلکی تریر اشاره کرد. این نژاد وفادار، جذاب و مهربان است و خیلی زود به صاحبان خود اخت می‌شود. اگر کودکی در خانه دارید و به دنبال نژادی کودک دوست و صبور هستید، این مدل سگ آپارتمانی انتخابی فوق‌العاده مناسب برای شما است. البته این سگ یک مشکل بزرگ هم دارد و آن پارس کردن گاه و بیگاه است که با آموزش به موقع می‌توان آن را برطرف کرد.

۱۸. فاکس تریر

اگر با جنب و جوش و کنجکاوی میانه خوبی دارید، فاکس تریر، گزینه مناسبی برای به سرپرستی گرفتن و زندگی در خانه است. این نژاد بسیار باهوش است و خیلی زود همه چیز را یاد می‌گیرد. جثه کوچک، صدای کم، عدم ریزش مو و آموزش پذیری از جمله ویژگی‌هایی هستند که این نژاد را به بهترین گزینه برای نگهداری در آپارتمان تبدیل می‌کنند.

۱۹. پاگ

پاگ سگی خانگی با صورتی چروکیده است که بیشتر ما آن را به دلیل ظاهر عجیب اما بامزه‌ای که دارد، می‌شناسیم. این مدل جذاب خصوصیات اخلاقی مناسب یک سگ آپارتمانی را هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ساکت بودن، بازیگوشی، مهربانی و دلسوزی اشاره کرد. این سگه با قیافه خنده‌دار خود، انتخابی دوست داشتنی برای نگهداری در خانه است و به عنوان یک دوست وفادار، رابطه خوبی با شما و اعضای خانواده پیدا می‌کند. البته در مورد این سگ و نگهداری از آن نکاتی هم وجود دارد که توجه به آن‌ها ضروری است. برای مثال سگ‌های نژاد پاگ، استعداد بالایی در چاقی دارند و در صورت اضافه وزن دچار مشکلات تنفسی و حتی ایست قلبی ناشی از کم رسیدن اکسیژن می‌شوند.

۲۰. پودل

یکی دیگر از سگ‌هایی که با شرایط آپارتمان و نگهداری در خانه سازگاری خوبی دارد، سگ پودل است. این سگ ظاهر فیزیکی خاصی دارد، باهوش و با استعداد است و جزو خوش اخلاق‌ترین نژادهای سگ هم محسوب می‌شود. نژاد پودل گونه‌های مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها عروسکی با نهایتا ۶ کیلو وزن، بعضی دیگر مینیاتوری و بعضی دیگر استاندارد هستند.

۲۱. یورکی یا یورکشایر تریر

یورکی‌ها سگ‌های فوق‌العاده باهوش و بازیگوش اما کاملا آپارتمانی هستند. از ویژگی این مدل می‌توان به شیطنت فراوان، شجاعت و وفاداری، قلدری و وزن مناسب اشاره کرد. این مدل فوق‌العاده زیبا ریزش موی کمی دارد و این موضوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است. به خصوص اگر به آلرژی مبتلا باشید، این نژاد برای شما بهترین انتخاب است. یورکی‌ها با صاحب خود دوست می‌شوند و با دوستان صاحب خود هم رابطه‌ای خوب و مناسب برقرار می‌کند. این مدل در تشخیص احساس شما هم بسیار مهارت دارد و اگر ناراحت باشید به دوست و همراه فوق‌العاده شما تبدیل خواهد شد.

سخن پایانی

بهترین نژاد سگ های آپارتمانی و خانگی، نژادهایی هستند که از نظر اندازه مناسب زندگی در خانه و از نظر اخلاق و رفتار، سازگار با انسان هستند و معاشرت و ارتباط خوبی با انسان‌ها دارند. آشنایی با این نژادها و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها، پیش از به سرپرستی گرفتن یک سگ و نگهداری آن در خانه اهمیت زیادی دارد. در این مطلب از پت شاپ ملودی مهربانی به معرفی چند مورد از نژادهای خوب و مناسب برای نگهداری در آپارتمان پرداختیم. بعد از انتخاب نژاد مورد نظر خود و پیش از آوردن حیوان به خانه باید نیازها و ملزومات نگهداری از سگ را تهیه کنید که انواع آن‌ها را می‌توانید از ملودی مهربانی خریداری کنید. پت شاپ ملودی مهربانی، عرضه کننده انواع لوازم اورجینال حیوانات خانگی از برندهای مطرح دنیا است و محصول مورد نظر را در کوتاه‌ترین زمان به دست شما می‌رساند.

سوالات متداول

۱. سگ‌های مناسب نگهداری در خانه چه ویژگی‌هایی دارند؟

سر و صدای کم، هوش و آموزش پذیری بالا، کودک پسندی و ریزش موی پایین از جمله ویژگی‌های بهترین نژاد سگ‌ها برای نگهداری در خانه و آپارتمان هستند.

۲. کودک پسند نبودن نژاد سگ باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

در صورتی که نژاد انتخابی برای نگهداری در خانه کودک پسند نباشد، در اثر جنب و جوش و سر و صدای کودکان دچار وحشت و پرخاشگری می‌شود.

۳. بهترین نژاد سگ های آپارتمانی کدام است؟

سگ‌های پامرانین، شیتزو، کینگ چارلز اسپانیل، باسنجی، گریفون بروکسلی و لاسا و پیچون فرایز جزو نژادهای خوب سگ برای نگهداری در داخل خانه، به خصوص آپارتمان هستند.

۴. کدامیک از نژاد مو بلند از سگ‌ها مناسب نگهداری در خانه است؟

نژادهای پامرانین، ماتیز، لوچن، لاسا آپسو، جپنیز چین و هاوانیز جزو نژادهای آپارتمانی و جذاب با موهای بلند هستند که ظاهری عروسکی و فوق‌العاده زیبا دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *