سگ

دماغ برفی/ بینی برفی

دماغ برفی یا بینی برفی

اگر بینی سگ شما از رنگ تیره و نرمال خود ( مخصوصا در طول زمستان) به صورتی یا قهوه ای تبدیل می شود،  سگ شما ممکن است دارای عارضه ای باشد که معمولاً به آن “دماغ برفی” یا ” winter nose ” و یا ” snow nose ” می گویند. این اختلال پوستی که در دامپزشکی hypopigmentation  یا هایپوپیگمنتیشن نام دارد. این مورد معمولا باعث می شود رنگ بینی سگ روشن شود که اغلب به صورتی یا قهوه ای روشن تغییر میکند. رنگ بینی ایجاد شده به رنگ اصلی بینی سگ شما بستگی دارد.(اگر سگ شما معمولاً بینی سیاهی دارد، صورتی یا قهوه ای تیره تر می شود. اگر سگ شما بینی قهوه ای دارد، ممکن است سایه روشن تری از قهوه ای پیدا کند)

دماغ برفی (snow nose) بیشتر در نژادهای خاصی مثل:

هاسکی سیبری، گلدن رتریورها، لابرادور رتریورها و سگ های کوهستانی دیده می شود.

به همین دلیل احتمال داده میشود که یک عامل ژنتیکی در بروز این بیماری دخیل باشد اما این عارضه می تواند هر نژادی از سگ را تحت تأثیر قرار دهد.

اگرچه بینی برفی (دماغ برفی) وضعیت موقتی است. در بیشتر موارد در نهایت به رنگ طبیعی خود باز می گردد ( در موارد اندکی ، بینی با رنگ روشن تر باقی می ماند.) ؛ اما صاحبان سگها باید از تفاوت های بین وضعیت خوش خیم و بدخیم تغییرات رنگدانه آگاهی بیشتری داشته باشند.

باید توجه داشت که بینی برفی ، بافت یا رطوبت بینی را تغییر نمی‌دهد، بلکه فقط روی رنگ، آن هم معمولاً در قسمت مرکزی بینی تأثیر می‌گذارد. که البته آن قسمت هنوز باید همان بافت سنگفرشی خودش را باشد. اگر نرم‌ترشد و یا اگر سگ شما دائماً بینی خود را می مالید، یا اگر بینی دارای زخم بود، بطور کل اگر تغییرات کامل در رنگدانه، تغییر در بافت یا رطوبت، یا پوسته پوسته شدن، خونریزی یا خارش داشت،  باید این علائم را با دامپزشک خود در میان بگذارید.این نوع مسائل می‌توانند نشانه‌هایی از موارد جدی‌تر مانند سرطان، عفونت لوپوس یا یک بیماری ایمنی به نام ویتیلیگو ( پیسی)  باشند.

سارینا شعرانی – دامپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *