پرندگان

قناري

قناری ها پرندگان زیبا ، با رنگ های روشن از جزیره قناری می باشند . مراقبت از آن ها راحت و ساده است . طول زندگی آن ها بین ۱۰ تا ۱۵ سال می باشد و گاهی اوقات تا ۲۰ سال نیز زندگی می کنند .  پرنده ای که شهرت آن به آواز دلنشین وموزون آن است.البته زیبایی رنگهای این پرنده را نیز نباید فراموش کرد.رنگهای سبز(سوخته و چمنی)،دارچینی،سرخ،زرد، طلائی، سفید، طوسی و آهویی ازجمله این رنگ های این پرنده اند.اما قناری هایی با مخلوطی از این رنگها نیز هستند که به آنها ابلق گفته می شوند.اغلب قناری های ابلق با اختلات نژاد ها به وجود آمده اند.

مهم ترین ویژگی یک قناری سالم، سر حال بودن آن است. قناری که کاملا سالم باشد پر جنب و جوش بوده و مدام به این طرف و آن طرف می پرد و از همه مهم تر اینکه هر از گاهی آواز های محکمی می خواند، قطعا پرنده ای که بیمار باشد طاقت آواز خواندن نخواهد داشت.

قناري هم مانند اغلب پرندگان آواز خوان فقط گونه ی نرقادر به خواندن است و قیمتش هم از ماده تا حدود زیادی گرانتر ميباشد .

قناری ها مایلند که از بخش جانبی پرواز کنند و در نتیجه باید فضای بزرگی را برای آن ها در نظر بگیرید . این قفس باید از نظر ارتفاع بلند باشد و حدود ۱۶ الی ۳۰ سانت پهنا داشته باشد و هرچقدر که قفس بزرگ تر باشد ، قناری بهتر از قبل رشد خواهد داشت. قناری ها را می توان همراه با حداقل یک قناری دیگر (و حتی بیشتر) در یک قفس نگهداری کرد. اما باید توجه داشته باشید که چند قناری نر را در کنار یکدیگر نگهداری نکنید. اگر قصد خرید یک جفت قناری را دارید باید حتما در وسط قفس یک توری فلزی قرار دهید، زیرا در برخی از مواقع مانند زمان جفت گیری یا زمانی که قناری ماده بر روی تخم ها خوابیده باشد، احتمال درگیری بین جفت ها وجود دارد و در این زمان شما باید این توری را در قفس قرار داده و آنها را از هم جدا کنید.همچنین نباید پرندگان مختلف را در یک قفس نگه دارید. همچنین نباید آن را به در و پنجره نزدیک کنید زیرا نور مستقیم خورشید برای این پرندگان آزار دهنده است . فضا نباید بیش از حد گرم باشد و باید آن ها را به یک دیوار نزدیک کنید تا حس امنیت در آن ها ایجاد شود.

قناری ها بعد از ۲۴ ساعت زندگی بدون آب می میرند . باید از یک ظرف آب بزرگ برای این پرندگان در قفس قرار دهید و به طور منظم آن را پر کنید.

برای تغذیه و پرورش قناری در خانه باید از مواد غذایی گوناگونی استفاده نمایید، استفاده از غذای تکراری موجب ضعف جدی در پرنده و نهایتا بیماری آنها خواهد شد. برای قناری ها پلت های مخصوصی وجود دارد که شامل تمام مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن پرنده می باشد. شاید قناری شما در ابتدا به پلت ها عادت نداشته باشند ولی به مرور به خوردن پلت عادت خواهند نمود.

هنگام غذا دادن به قناري خود باید به این نکته توجه کنید که سبزیجات و میوه هایی که ظرف چند ساعت خورده نشده اند باید دور ریخته شوند .تقریبا ۲۰ الی ۲۵ درصد رژیم روزانه قناری باید شامل سبزیجات و میوه ها باشد . تمام این مواد را با دقت تمام بشویید . میوه و سبزیجات را به قطعات کوچک خرد کنید. البته مراقب نوع میوه و سبزیجات مصرفی باشید.

اگر رژیم غذایی قناری شما دارای پروتئین کافی نیست ، باید از مکمل ها برای آن استفاده کنید . یک عدد تخم مرغ را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه جوشانده و بعد از خنک شدن، آن را خرد کنید و دوبار در هفته به قناری بدهید . تخم مرغ ها به سرعت فاسد می شوند.

برای نظافت و حمام کردن این پرنده باید از آب ولرم، بدون کلر و تصفیه شده استفاده کنید .

هنگام انتخاب ظرف مناسب برای حمام کردن قناری ها باید به این نکته توجه نمایید که ارتفاع ظرف باید طوری باشد که قناری ها تا نیمه در آن قرار گیرد، ارتفاع زیاد ممکن است موجب غرق شدن قناری ها گردد. از آب ولرم برای اينكاراستفاده کنید و هرگز از مواد شوینده مانند شامپو استفاده نکنید. ظرف حمام رو هفته ای دو مرتبه باید درون قفس قرار دهید و به محض استحمام قناری ها، ظرف را از قفس بردارید. حتما در نظر داشته باشید که آب خالی بهترین گزینه برای پرنده میباشد. و از اضافه کردن محلول های تمیز کننده به ظرف به شدت جلوگیری کنید. زیرا امکان صدمه زدن به قناری به شدت بالا میباشد. پس از اتمام استحمام، قناري خود را خشک کنید. مسئله دیگری که باید حتما آن را رعایت کنید نظافت ناخن های پرنده است؛ برای آن که از آسیب رساندن پرنده به خود جلوگیری کنید باید ناخن های قناری خود را کوتاه کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *