عمومی

مراقبت از حیوانات خانگی در چهارشنبه سوری

مراقبت از حیوانات خانگی در چهارشنبه سوری

به بهانه نزدیک شدن سال نو و مراسم چهارشنبه آخر سال که همواره با صدا های بلند ترقه و آتش بازی همراه است لازم دانستم در مورد مراقب از حیوانات خانگی در این روز توضیحاتی در این بلاگ برای آگاهی بیشتر شما عزیزان قرار دهم.

چه در جشن چهارشنبه سوری و چه سال نو یا حتی مهمانی های شخصی، صاحبان حیوانات خانگی باید به خاطر داشته باشند که جرقه های آتش بازی و همچنین صداهای بلند مهمانی می تواند حیوان خانگی شما را تحت فشار قرار دهد و بر رفتار آنها تأثیر منفی بگذارد. آماده سازی شرایط به حفظ سلامت حیوانات خانگی شما در طول این جشن ها کمک می کند.

توجه داشته باشید که مهم است حیوانات خانگی خود را در داخل خانه و دور از جمعیت در هنگام نمایش آتش بازی نگه دارید تا از بروز هرگونه حادثه با سایر حیوانات خانگی یا افراد جلوگیری کنید.

نشانه های ترس حیوانات خانگی در چهارشنبه سوری

علائم و نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد حیوان خانگی شما به دلیل صداهای بلند احساس ترس و اضطراب می کند:

  • حرکت سریع چشم ها
  • قرار دادن دم بین پاها
  • پارس یا ناله کردن
  • جویدن ( گاز گاز کردن) وسایل
  • فرار کردن برای دور شدن از محیط
  • پنهان شدن ( بیشتر در گربه)
  • بیش از حد گوشه گیر شدن ( بیشتر در گربه)

راهکار مقابله با ترس حیوانات خانگی

اگر می‌دانید که پت شما در معرض صداهای بلند قرار خواهد گرفت، مطمئن شوید که یک فضای امن برای حیوان خانگی خود ایجاد می کنید. این لزوما به این معنی نیست که آنها را در یک فضای کوچک قرار دهید یا آنها را محدود کنید. اما ممکن است در تلاش برای فرار به خود آسیب برسانند. برای مثال مطمئن شوید که اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌ اش در دسترس او هستند. به آنها تشویقی بدهید یا تلویزیون روشن کنید تا باعث ایجاد حواس پرتی شود تا حیوان خانگی شما روی صداهای بلندی که از آن می ترسد متمرکز نشود.

قبل از برگزار شدن جشن، سگ خود را به پارک ببرید و یا با گربه خود بازی کنید.به این امید که در زمان جشن آنها آنقدر خسته باشند که تحت فشار سرو صدا ها قرار نگیرند.

حتی اگر حیوان خانگی شما سابقه ترس از صدا های بلند و آتش بازی ندارد ، حمله پنیک ممکن است به طور ناگهانی برای او اتفاق بیفتد(حتی اگر در گذشته اتفاق نیفتاده باشد. )

اگر در بیرون از فضای خانه همراه با پت خود هستید متأسفانه بعلت این حمله های پنیکی بسیاری از آن ها پس از فرار از صداهای بلند مانند آتش بازی گم می شوند به همین دلیل پیشنهاد میکنم حتما اطلاعات شناسه او همراهش باشد بصورت آویز یا هر طور دیگر

در بعضی مواقع جهت پیشگیری از اضطراب و ترس زیاد با پیشنهاد دامپزشک از ترکیبات آرامبخش یا دارو های ضد اضطراب استفاده خواهد شد. ( بدون اجازه دامپزشک از استفاده این گروه دارو ها و ترکیبات آرامبخش خودداری فرمایید)

سارینا شعرانی-دامپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *