گربه

چرا گربه ها زیاد می خوابند؟ ۴ دلیل اصلی زیاد خوابیدن گربه ها

چرا گربه ها زیاد می خوابند

گربه ها عاشق خوابیدن هستند که دلیل خواب زیاد گربه‌ها عوامل مختلفی از جمله ساختار فیزیکی گربه، افزایش سن، شکار و نیاز به دریافت انرژی بالا، بارداری و یا بیماری است. گربه‌ای که زیاد بخوابد نشان‌دهنده این است که نیاز به استراحت و دریافت انرژی بیشتری دارد.
دراین مقاله از پت شاپ ملودی مهربانی، به علت زیاد خوابیدن گربه ها، اینکه چگونه و چرا گربه‌ها اینقدر عاشق خوابیدن هستند، پرداخته شده است. با ما همراه باشید:

علت زیاد خوابیدن گربه ها

دلیل زیاد خوابیدن گربه چیست؟

دلایل زیاد خوابیدن گربه ها متفاوت است که از عوامل مختلف می‌توان به روحیه شکار و دریافت انرژی مورد نیاز، حاملگی، افزایش سن، بیماری و …. اشاره کرد.
در ادامه ۴ دلیل اصلی زیاد خوابیدن گربه ها آورده شده است:

روحیه شکار و نیاز به انرژی

گربه از نظر آناتومی و فیزیولوژی بدنی، حیوانی شکارچی است و برای شکار طراحی شده و به این دلیل که شکار به انرژی زیادی نیاز دارد، خواب برای حفظ انرژی آنها بعد از شکار ضروری است. به همین دلیل گربه‌سانان وحشی معمولا در حال شکار طعمه خود و سپس خواب طولانی‌مدت مشاهده می‌شوند. گربه‌های اهلی اگر فقط در حال شکار اسباب‌بازی مورد علاقه‌شان باشند یا به دنبال موش بیفتند، واکنش یکسانی با گربه سانان وحشی نشان می‌دهند. آن‌ها از تکنیک‌های انرژی بر، مانند کمین کردن، تعقیب کردن، با چنگال قاپیدن و بالا رفتن استفاده می‌کنند.
گربه شما در تمام طول “شکار” خود در حالت آماده‌باش است و از سطوح بالای آدرنالین و انرژی برای تامین سوخت بدن خود استفاده می‌کند. همه اینها به این معنی است که علیرغم دوره نسبتا کوتاهی که گربه شما فعالیت دارد، ذخایر انرژی زیادی را به طور نامتناسبی مصرف می‌کند و در نتیجه نیاز به استراحت و چرت زدن زیادی برای بازگشت انرژی خود دارد.

بیماری

میزان دقیقی از خوابیدن جهت تعیین مشکلات سلامتی وجود ندارد، اما الگو های خوابیدن گربه خود را در نظر داشته باشید. اگر گربه شما خیلی بیشتر یا خیلی کمتر از حالت معمول خودش شروع به خوابیدن کرد، ممکن است درگیر مشکلات سلامتی شده باشد. معمولا گربه هایی که بیش از حد معمول شروع به خوابیدن می‌کنند ممکن است بیمار باشند یا درد داشته باشند. از سوی دیگر، اگر گربه شما کمتر از حد معمول بخوابد، ممکن است از پرکاری تیروئید یا سایر مشکلات رنج ببرد و باید به دامپزشک خود مراجعه کنید.

افزایش سن

معمولا گربه ها با افزایش سن به خواب بیشتری نیاز دارند که باید به استراحت بیشتری بپردازند. به همین دلیل جای نگرانی ندارد و اجازه دهید گربه بالغ شما به اندازه کافی استراحت کند.

بارداری گربه

یکی دیگر از دلایل زیاد خوابیدن گربه‌ها، بارداری و حاملگی است که گربه در صورتی که باردار باشد، احتیاج به استراحت و خواب بیشتری دارد. همچنین در دوران بارداری گربه به دلیل تغییر هورمون‌ها میزان خواب او بیشتر می‌شود.

دلیل زیاد خوابیدن گربه

متوسط میزان خواب گربه ها چقدر است؟

به طور متوسط، گربه‌ها بین ۱۳ تا ۱۶ ساعت در ۲۴ ساعت شبانه روز می‌خوابند؛ تعداد ساعاتی که گربه شما به خواب نیاز دارد و الگوی خواب نرمال گربه شما با افزایش سن تغییر می‌کند.

  • بچه گربه ها احتمالا بیشتر روز را می خوابند، البته به همراه چند سری بازیگوشی‌های پرانرژی و کوتاه بین وعده‌های غذایی‌شان.
  • گربه‌های نوجوان ممکن است الگوهای خواب نامنظم همراه با بازیگوشی داشته باشند.
  • گربه‌های بالغ معمولا برنامه‌های خواب مشخص‌تری دارند که به طور متوسط حدود ۱۲ تا ۲۰ ساعت در روز است.
  • گربه‌های مسن انرژی و تحرک کمتری دارند، به این معنی که بیشتر از گربه‌های جوان‌تر می‌خوابند.

گربه‌ها مانند انسان‌ها گاهی خواب عمیق و گاهی خواب سبک دارند. خواب سبک حدود ۷۵% از زمان خواب گربه شما و تنها ۲۵% از زمان خواب او را خواب عمیق تشکیل می‌دهد.
وقتی گربه‌ها به آرامی چرت می‌زنند، استراحت لازم را دریافت می‌کنند، اما هنوز هوشیار هستند. در این زمان ممکن است متوجه شوید که چشم‌هایشان کمی باز می‌ماند یا گوش‌هایشان هنوز تکان می‌خورد و به سمت صداها می‌چرخد. اما در طول خواب عمیق، وضعیت بدن گربه از جمله گوش های آنها بسیار آرام تر خواهد بود.

سخن نهایی

در این مقاله از ملودی مهربانی، با دلیل زیاد خوابیدن گربه ها و میزان متوسط نیاز آنها به خواب در سنین مختلف آشنا شدید. همچنین می توانید با انواع جای خواب و تشک گربه نیز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *