گربه

معرفی ۷ نژاد از بهترین گربه های آپارتمانی + ویژگی و خصوصیات

بهترین گربه برای نگهداری در آپارتمان

گربه برای نگهداری در آپارتمان یکی از بهترین و محبوب‌ترین انتخاب‌ها است. بیشتر گربه ها سازگاری خوبی با انسان‌ها دارند و به راحتی در فضای کوچک آپارتمان زندگی می‌کنند. البته برای نگهداری از گربه در آپارتمان باید به نژاد حیوان هم توجه کرد. با وجود اینکه بیشتر نژادهای این حیوان بی‌دردسر و راحت در خانه زندگی می‌کنند اما بعضی نژادها نیاز به بازی و سرگرمی بیرون از خانه دارند و محیط آپارتمان برای آن‌ها آزاردهنده است. به علاوه اگر فرزند کوچکی در خانه داشته باشید باید نژادی از گربه‌ها را انتخاب کنید که با بازیگوشی فرزند شما سازگاری داشته باشد. در این مطلب از ملودی مهربانی قصد معرفی بهترین گربه برای نگهداری در آپارتمان و معرفی چند نژاد محبوب خانگی گربه‌ها را داریم.

بهترین گربه برای نگهداری در آپارتمان چه ویژگی‌هایی دارد؟ 

گربه مناسب آپارتمان

این روزها نگهداری از حیوانات در خانه بسیار مرسوم است و گربه یکی از اولین گزینه‌هایی است که بیشتر افراد برای نگهداری در خانه ابتدا به سراغ آن می‌روند. گربه‌ها حیواناتی بازیگوش و دوست داشتنی هستند که به دلیل جثه کوچک حتی در آپارتمان هم می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد. گربه‌ها نژادهای مختلفی دارند که تمام آن‌ها برای نگهداری در خانه مناسب نیستند. بعضی از گربه‌ها به گردش در فضای باز علاقه دارند و محیط بسته خانه باعث آزار و اذیت آن‌ها می‌شود. به عبارت دیگر برای انتخاب گربه جهت نگهداری در آپارتمان باید به سازگاری ویژگی‌های حیوان با زندگی خانگی و آپارتمانی توجه داشته باشید. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که گربه‌های خانگی باید از آن‌ها برخوردار باشند، به شرح زیر هستند.

۱. شخصیت سازگار

نژاد گربه‌ای که برای نگهداری در آپارتمان انتخاب می‌کنید باید با زندگی در خانه سازگاری داشته باشد. به خصوص اگر فرزند کوچکی در خانه دارید باید به سازگاری خلق و خوی گربه با کودک خود توجه داشته باشید.  

۲. سن مناسب

یکی دیگر از نکاتی که برای انتخاب گربه جهت نگهداری در خانه باید به آن توجه داشته باشید، سن گربه است. سن حیوان تاثیر زیادی در آموزش‌پذیری او دارد. گربه‌های جوان‌تر زودتر یاد می‌گیرند و راحت‌تر از گربه‌های مسن با اعضای خانواده ارتباط برقرار می‌کنند. البته باید به این نکته دقت داشته باشید که گربه‌های جوان بازیگوش و پرجنب و جوش هستند، در حالیکه گربه‌های بالغ آرام‌تر بوده و با محیط آپارتمان بهتر و راحت‌تر خو می‌گیرند.

۳. ریزش موی پایین

یکی از مشکلاتی که بیشتر سرپرستان گربه‌ها با آن مواجه هستند، ریزش موی این حیوان است. البته همه نژادها ریزش مو ندارند، بنابراین اگر علاقه یا وقتی به جمع کردن مو از روی زمین و لباس‌های خود ندارید، بهتر است نژادی را انتخاب کنید که ریزش موی کمتری داشته باشد. البته امروزه راهکارهایی برای کاهش این مشکل وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از شامپو یا داروهای مخصوص برای جلوگیری از ریزش موی حیوان است.

۴. علاقه‌مند به فضای بسته

یکی دیگر از نکاتی که برای انتخاب گربه جهت نگهداری در خانه باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب نژادی است که به زندگی در فضای آپارتمان علاقه داشته باشد. بعضی از گربه‌ها در فضای کوچک‌تر آرامش بیشتری دارند و بزرگ شدن قلمرو آن‌ها باعث آزار و اذیت حیوان می‌شود اما بعضی نژادها تنها با محیط‌های بزرگ و فضای باز سازگاری دارند.

۵. مقاوم نسبت به بیماری

یکی از نکات مهمی که برای انتخاب گربه جهت نگهداری در خانه باید در نظر بگیرید، مقاومت نژاد انتخابی نسبت به بیماری است. بعضی از نژادها مستعد به ابتلای بیماری هستند و کوچک‌ترین تغییر در شرایط و وضعیت نگهداری آن‌ها موجب بیماری و بروز مشکل در حیوان می‌شود. اگر حس می‌کنید توانایی مراقبت حرفه‌ای از گربه خود را ندارید، نژادی را انتخاب کنید که نسبت به بیماری مقاومت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بعضی از بیماری های رایج در گربه ها

۶. مستقل

در نهایت برای انتخاب گربه جهت نگهداری در خانه به مستقل بودن حیوان توجه داشته باشید. به خصوص اگر شاغل هستید و روزانه زمان زیادی را بیرون از خانه سپری می‌کنید، نژادهای وابسته که به مراقبت و توجه نیاز دارند برای نگهداری در خانه مناسب نیستند. در چنین شرایطی گربه شما باید قادر به تنها ماندن در خانه و سرگرم کردن خود باشد.

بهترین نژاد گربه‌ها برای نگهداری در منزل

با علم به نکات گفته شده و در نظر گرفتن تمام ویژگی‌هایی که گفتیم بعضی از نژادها را می‌توان به عنوان بهترین نژاد گربه برای نگهداری در آپارتمان معرفی کرد. این نژادها به راحتی در خانه شما زندگی می‌کنند و به بهترین دوست شما تبدیل می‌شوند. در ادامه به معرفی این نژادها، نیازها و شرایط نگهداری آن‌ها در خانه می‌پردازیم. اگر قصد به سرپرستی گرفتن یک گربه جهت نگهداری در آپارتمان را دارید، لیستی که در ادامه معرفی می‌کنیم را در نظر داشته باشید.

۱. نژاد پرشین

نژاد پرشین بهترین گربه برای نگهداری در آپارتمان

پرشین یکی از بهترین نژاد گربه‌ها برای نگهداری در خانه است. این نژاد محبوب و اصیل، بومی ایران است و از ایران به اروپا و دیگر کشورهای جهان برده شده است. چهره مهربان و دوست‌داشتنی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که این نژاد را به نژادی محبوب برای نگهداری در خانه تبدیل می‌کند. گربه‌های این نژاد بسیار آرام هستند و به راحتی می‌توانید از آن‌ها در خانه نگهداری کنید. البته در نگهداری از این نژاد باید به بعضی نکات هم توجه داشته باشید که یکی از آن‌ها موهای بلند این نژاد است. گربه‌های پرشین موی سفید و بلندی دارند و همین موضوع گاهی نگهداری از آن‌ها را سخت می‌کند.

بیشتر بخوانید: درباره گربه پرشین چه می دانید؟

اگر قصد به خانه آوردن یک گربه پرشین را دارید باید وسایلی مانند قیچی، شانه مخصوص و شامپو در خانه داشته باشید و به طور منظم به موهای حیوان رسیدگی کنید. این نژاد علاقه زیادی به نوازش و بغل کردن دارد و به راحتی با اعضای خانواده از کودک تا بزرگسال خو می‌گیرد. یکی دیگر از نکاتی که در نگهداری از گربه پرشین باید به آن توجه داشته باشید، تنبلی این حیوان است. گربه‌های پشمالوی پرشین بیشتر ساعات شبانه‌روز را در خواب سپری می‌کنند، به همین دلیل سوخت و ساز بدن آن‌ها پایین‌تر است و بیشتر از دیگر نژادها در معرض چاقی و اضافه وزن هستند.

۲. اسکاتیش فولد

نژاد اسکاتیش گربه مناسب برای نگهداری در منزل

اسکاتیش فولد یکی دیگر از نژادهای محبوب برای نگهداری در خانه است. اولین چیزی که در این نژاد توجه شما را به خود جلب می‌کند، صورت گرد و بامزه این حیوان است. چشمان همیشه گرد و متعجب با گوش‌های خوابیده دو ویژگی گربه‌های این نژاد هستند. این نژاد معمولا پوستی کرم یا سفید دارند و موی آن‌ها سفید یا خاکستری رنگ است. اسکاتیش فولد به سرعت به صاحب خود وابسته می‌شود، بنابراین اگر وقت زیادی را خارج از خانه سپری می‌کنید، این گزینه مناسب شما نیست. با این حال اگر کودکی دارید این نژاد بهترین دوست او خواهد شد زیرا ساعت‌ها بازی با کودک هم او را خسته نخواهد کرد. شخصیت آرام و صبور، علاقه به بازی، همکاری در زمان مراقبت‌های بهداشتی و حمام کردن و خوش‌خوراک بودن از جمله ویژگی‌های این نژاد دوست داشتنی گربه‌ها است. این نژاد موی کوتاهی دارد و ریزش موی آن نسبت به پرشین بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید: معرفی گربه اسکاتیش

۳. سیامی

سیامی گربه مناسب برای نگهداری در آپارتمان

اگر به دنبال نژادی فعال و پرجنب و جوش برای نگهداری در خانه هستید، سیامی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. این گربه‌ها طول عمر نسبتا بالایی دارند و در صورتی که به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید تا ۲۰ سال هم عمر می‌کنند. نژاد سیامی یکی از سازگارترین نژادها با کودکان و دیگر حیوانات خانگی است و خیلی زود به دوست وفادار شما تبدیل می‌شود. این نژاد بازیگوش با صورت مثلثی، گوش‌های بلند و کشیده و رنگ خاکستری و مشکی، ظاهری جذاب هم دارد. موی کوتاه این نژاد هم باعث می‌شود که به مشکلاتی مانند ریزش مو دچار نشوید. البته در مورد انتخاب این نژاد باید به یک نکته توجه داشته باشید و آن اجتماعی بودن نژاد سیامی است. این نژاد از گربه‌ها علاقه زیادی به بازیگوشی و شلوغی دارند و تنها ماندن آن‌ها در خانه برای مدت طولانی باعث خستگی آن‌ها می‌شود.

۴. اگزوتیک مو کوتاه

اگزوتیک مو کوتاه گربه مناسب خانگی

از دیگر نژادهای مو کوتاه و دوست داشتنی گربه‌ها می‌توان به اگزوتیک مو کوتاه اشاره کرد. گربه‌های این نژاد حاصل جفتگیری گربه امریکن و پرشین هستند و صورت تخت و رنگ پلنگی والدین خود را به ارث برده‌اند. این نژاد بسیار آرام و باوقار است و از نظر خلق و خو و شخصیت هم شباهت زیادی به والد ایرانی خود دارد. برخلاف آمریکن‌ها، گربه اگزوتیک بسیار کم سر و صدا است اما برخلاف والد ایرانی علاقه چندانی به خوابیدن و تنبلی ندارد و به بازی کردن علاقه زیادی دارد. این نژاد که رنگ حنایی آن هم وجود دارد خیلی زود با کودکان دوست می‌شود و اگر برای مدت زمان طولانی هم تنها بمانند، شکایتی نمی‌کنند.

۵. چین چیلا

نژاد چین چیلا بهترین گربه خانگی

یکی دیگر از نژادهای ترکیبی و مناسب برای نگهداری در آپارتمان گربه‌ها، نژاد چین چیلا است. یکی از والدین این نژاد هم گربه پرشین است، به همین دلیل بسیاری از ویژگی‌های رفتاری گربه‌های ایرانی را دارا هستند. گربه چین چیلا بسیار آرام و مهربان است و از نظر شکل ظاهری نیز شباهت زیادی به پرشین‌ها دارند. چین چیلا هم مانند والد ایرانی خود موی بلندی دارد و ریزش موی آن زیاد است. بنابراین اگر وقت زیادی برای مراقبت‌های آرایشی و بهداشتی گربه خود ندارید، چین چیلا را انتخاب کنید. چین چیلا خیلی زود با کودکان دوست می‌شود و با توجه به بازیگوش بودن، از بازی کردن با آن‌ها خسته نمی‌شود.

۶. رگدال

نژاد رگدال بهترین گربه آپارتمانی

آرام، بازیگوش، کودک‌دوست، سازگار، وفادار و مانند دیگر گربه‌ها فوق‌العاده باهوش؛ این‌ها بعضی از ویژگی‌های گربه‌ای به نام رگدال هستند که برای نگهداری در آپارتمان نژادی مناسب است. رگدال‌ها علاقه زیادی به بغل کردن و نوازش دارند و زمانی که آن‌ها را نوازش می‌کنید خیلی زود سست می‌شوند و شروع به خر خر می‌کنند. این نژاد گربه یک تفاوت مهم با دیگر نژادهایی که تا اینجا معرفی کردیم دارد و آن، وابستگی فوق‌العاده زیاد به صاحب و سرپرست خود است. این گربه‌ها به حدی به صاحب خود وابسته می‌شوند که مانند سگ به دنبال آن‌ها راه می‌افتند. یکی از ویژگی‌هایی که گربه رگدال را به گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در آپارتمان تبدیل می‌کند، عدم علاقه به خروج از خانه است. رگدال‌ها هم مانند چین چیلا و پرشین، پشمالو هستند و در نگهداری از آن‌ها باید به مراقبت‌های بهداشتی و آرایش به موقع حیوان توجه کرد.

۷. اسفینکس

نژاد اسفینکس گربه مناسب برای منزل

یکی از عجیب‌ترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان اسفینکس‌ها هستند. این نژاد به نژاد بدون مو معروف است البته کاملا بدون مو نیستند بلکه موهایی بسیار کوتاه، کم پشت و خیلی نازک دارند تا جایی که تقریبا موی آن‌ها دیده نمی‌شود. این گربه‌ها با رنگ صورتی پوست خود جلب توجه می‌کنند و به دلیل نداشتن خز و مو به آفتاب و نور خورشید حساس هستند. یکی از ویژگی‌های مثبت گربه‌های این نژاد امکان لباس پوشاندن به آن‌ها است. برخلاف نژادهای دیگر که علاقه‌ای به پوشاندن بدن خود ندارند، این نژاد در این کار با شما همکاری می‌کنند. اسفینکس‌ها بسیار بازیگوش هم هستند و ساعت‌ها با شما بازی می‌کنند بدون اینکه خسته و بی‌انرژی شوند.

گربه‌های آپارتمانی چه نیازهایی دارند؟

بعد از انتخاب گربه‌ای با نژاد مناسب برای آپارتمان باید وسایل و ملزومات نگهداری از حیوان را تهیه کرد. گربه‌های خانگی به وسایل زیادی نیاز دارند که یکی از آن‌ها غذای گربه است. غذای خشک گربه، کنسرو و پوچ گربه برای گربه‌های بالغ و شیر خشک گربه برای بچه‌هایی که هنوز قادر به خوردن غذای جامد نیستند، بهترین انتخاب است. به علاوه گربه‌ها نیاز به لوازم و وسایل مختلفی هم دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به لانه و جای خواب گربه، ظرف آب و غذای گربه، تشویقی گربه و خاک و ظرف خاک برای دستشویی کردن اشاره کرد.

سخن پایانی

گربه برای نگهداری در آپارتمان گزینه‌ای مناسب است اگر با نیازهای اساسی این حیوان آشنا باشید و قادر به رفع آن‌ها باشید. بسیاری از افراد صرفا به نگهداری از حیوان در خانه علاقه دارند و زمانی که صحبت از رسیدگی به حیوان مانند نظافت و مراقبت‌های بهداشتی، خرید غذای مناسب و اورجینال، تهیه ملزومات نگهداری و دیگر مسائل می‌شود، در انجام آن‌ها ناتوان یا بی‌میل هستند. اگر قصد دارید یکی از نژادهایی که در این مطلب معرفی کردیم را در خانه نگهداری کنید، پیش از آوردن گربه به خانه ملزومات و وسایل لازم زندگی حیوان مانند غذای خشک گربه، تشویقی گربه، جای خواب، لوازم ضدعفونی، اسباب بازی و مکمل و ویتامین گربه را تهیه کنید تا دوست کوچک و بازیگوش شما هیچ مشکلی برای زندگی در خانه نداشته باشد. تمام لوازم گفته شده و دیگر محصولات مرتبط با گربه‌ها مانند کنسرو و پوچ گربه را می‌توانید از پت شاپ ملودی مهربانی خریداری کنید.

سوالات متداول

۱. گربه برای نگهداری در آپارتمان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

شخصیت آرام، سن و سال مناسب، سازگاری با کودکان و علاقه‌مندی به زندگی در فضای بسته از جمله ویژگی‌هایی هستند که یک گربه برای نگهداری در آپارتمان باید از آن‌ها برخوردار باشد.

۲. کدام نژاد گربه‌ها بومی ایران است؟

گربه پرشین یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه هستند که بومی کشور ایران بوده و از ایران به دیگر کشورها وارد شده‌اند.

۳. ریزش مو در کدام نژاد از گربه‌ها کمتر است؟

نژادهای مو کوتاه مانند اگزوتیک، اسکاتیش فولد، امریکن شورت هیر و اسفینکس از بهترین نژادها با حداقل ریزش مو هستند.

۴. برای نگهداری از گربه در خانه به چه ملزوماتی نیاز است؟

انواع غذای گربه شامل غذای خشک و کنسرو، مولتی ویتامین و انرژی‌زای گربه، لوازم ضد عفونی کننده، جای خواب، خاک و ظرف خاک از مهم‌ترین ملزومات نگهداری گربه‌ها در خانه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *