گربه

آیا گربه ها می توانند سیر و پیاز بخورند؟

آیا گربه ها می توانند سیر و پیاز بخورند؟

همه ی ما دوست داریم با آماده کردن غذای مورد علاقه گربه خود به طور ویژه ای از او پذیرایی کنیم. سیر و پیاز تقریبا از ارکان اصلی تمام غذا های ایرانی است اما اگر سوال شما این است که آیا گربه ها می توانند سیر و پیاز بخورند؟ باید بطور خلاصه بگویم که متاسفانه پاسخ ما منفی است. حتی برای طعم دادن به خوراک آن ها از سیر و پیاز استفاده نکنید.

پیاز، سیر، موسیر، پیازچه و تره فرنگی همگی از خانواده پیازیان یا Allium ها هستند؛ تمام اعضای این خانواده برای گربه ها و همینطور سگ ها سمی هستند اما گربه ها نسبت به آنها حساس ترند. بنابراین به هر شکل خام، پخته، خشک، پودر ( که پودر پیاز بسیار قوی تر از خود پیاز خام است) و یا عصاره به هیچ عنوان در غذایی که برای گربه خود آماده میکنید، نباید استفاده شود.

برای توضیح دقیق تر از نظر علمی باید بدانید که خانواده Allium یا پیازیان حاوی موادی به نام های N-propyl disulfide و thiosulphate هستند که باعث ناراحتی شدید معده و مهم تر از آن آسیب به گلبول های قرمز خون میشود بطوری که آنها را در معرض پارگی قرار میدهد؛ گلبول های قرمز خون اکسیژن را حمل می کنند و وقتی این سلول ها پاره شوند، گربه شما اکسیژن کمتری در بدن دارد تا زنده بماند. تخریب گلبول های قرمز می تواند روی ریه ها، کبد و کلیه های گربه شما نیز تاثیر بگذارد.

علائم مسمومیت سیر و پیاز برای گربه:

شدیدترین علائم مسمومیت زمانی رخ می دهد که بیش از ۵ گرم پیاز به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خورده شود. این دوز سمی است، با این حال، علائم مسمومیت پیاز در گربه ها، پس از مصرف کمتر از ۱ قاشق چایخوری پیاز پخته گزارش شده است.

اغلب ۲۴-۶ ساعت پس از خوردن Allium  ها ( سیر و پیاز و سایر اعضا خانواده پیازیان) ظاهر می شود گاهی ممکن است چند روز طول بکشد و علائم گوارشی شامل موارد زیر است:

 1. استفراغ
 2. اسهال
 3. کاهش اشتها
 4. بیحالی
 5. درد شکم
 6. ریزش آب دهان

آیا گربه ها می توانند سیر و پیاز بخورند؟

علائم کم خونی (کاهش تعداد گلبول های قرمز) و آسیب ثانویه به کبد و کلیه  اغلب کمی بیشتر طول می کشد تا ظاهر شوند، معمولا در عرض یک تا پنج روز. علائم عبارتند از:

 • لثه های رنگ پریده یا زرد
 • ضعف و بی حالی (کم انرژی)
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش تعداد تنفس (نفس کوتاه و کم عمق)
 • ادرار تیره
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم
 • تشنج (به ندرت مسمومیت با پیاز و سیر می تواند باعث تشنج شود)

بیشتر بخوانید: بیماری های رایج در گربه ها + علائم و نحوه درمان

درمان مسمومیت خوردن سیرو پیاز توسط گربه:

اگر گمان میکنید که گربه یا سگ شما یکی از گیاهان خانواده Allium  ها ( سیر و پیاز و سایر اعضا خانواده پیازیان) را خورده است، فوراً با دامپزشک خود (یا نزدیکترین کلینیک دامپزشکی اورژانس) تماس بگیرید. اگر مصرف به تازگی انجام شده باشد، دامپزشک احتمالا از داروهایی استفاده میکند که گربه شما استفراغ کند تا ماده هضم نشده را از دستگاه گوارش پت شما خارج کند. با این حال، بدون مشورت با دامپزشک نباید در خانه  حالتی را ایجاد کنید تا گربه یا سگ شما استفراغ کند. دامپزشک شما همچنین ممکن است زغال فعال را برای رفع آلودگی دستگاه گوارش تجویز کند.

اگر زمان زیادی گذشته و مسمومیت ایجاد شده باشد، حیوان خانگی شما ممکن است به مراقبت های حمایتی مثل مایع درمانی و یا سایر دارو ها نیاز پیدا کند.

اگر گربه شما درگیر کم خونی شدید شده باشد، ممکن است برای محافظت از عملکرد اندام ها، نیاز به انتقال خون و اکسیژن درمانی داشته باشد. همینطور به بستری شدن در بیمارستان و نظارت طولانی مدت نیاز پیدا میکند زیرا بدترین مرحله کم خونی معمولاً چند روز پس از مصرف رخ می دهد.

سارینا شعرانی – دامپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *