سگ

اراستن سگ

اراستن منظم و شستشوي مرتب براي هر نوع نژادي از سگ لازم است. سالم ماندن سگ مستلزم نظافت درست و به موقع ميباشد. اين قضيه ميزان الودگي ، بو و ريزش موي سگ را به ميزان قابل توجهي كاهش مي دهد.
اراستن سگ علاوه بر زدودن موهاي زايد باعث كاهش ابتلاي سگ به انواع انگل هايي مانند كك و ساس مي شود. همچنين اين كار فرصت مناسبي است براي بررسي هر گونه توده، برامدگي و يا صدمه اي كه نياز به دامبزشك دارد ميباشد.

اراستن باعث ارام شدن سگ و مستحكم شدن رابطه بين سگ و صاحبش مي شود.
نژاد مو كوتاه سگ هفته اي يكبار نياز بهه اراستن دارند، اما نژاد مو بلند به رسيدگي بيشتري نياز دارند و برخي از نژادها حتي به صورت روزانه بايد شانه و رسيدگي شوند. الودگي ها بلافاصله باعث ايجاد سوزش هاي بوستي خواهد شد. در زمان اراستن بايد توجه كافي به جاهايي از بدن سگ كه الودگي بيشتري ممكن است داشته باشند داشت. ازز جمله قسمت هاي ران ، گوش ها و سينه ها، دم و غيره. براي استفاده از وسايل مخصوص اراستن بايد دقت كنيد كه صدمه اي به سگ ايجاد نكند مخصوصا وسايلي كه دندانه فلزي دارند. استفاده از اجبار در اراستن دفعات بعدي اراستن را سخت تر ميكند زيرا سگ براي اينكار احساس ناخوشايندي خواهد داشت.وسايل ااراستن سگ بايد مناسب پوشش سگ باشد . بعد از هر بار استفاده وسايل را تميز كنيد تا خطر الودگي كاهش يابد.
از انواع وسايل اراستن مي توان به برس گره باز كن، ماشين اصلاح يا كليپر، برس گره باز كن تيغ دار و غيره اشاره كرد.
بعضي مواقع و بسته به نوع پوشش نياز به ستشوي سگتان خواهيد داشت. بعضي از نژادهاي مو بلند داراي پوشش دولايه هستندكه پوشش رويي از پوشش زيري محافظت ميكند، به همين دليل كمتر نياز به شستشو دارند. در واقع مي توان گفت اين سگ ها دوبار در سال نياز به شستشو دارند. اما سگ هاي ديگر تقريبا هر سه ماه يك بار نياز به شستشو دارند. سگ هايي كه موي فر دارند مانند پودل ها ريزش مو ندارند و نياز به حمام كردن در ان ها بيشتر است و حتي به ماهي يكبار هم ميرسد. براي حمام كردم سگ حتما از شامپوي مخصوص سگ استفاده كنيد و زمان ابكشي مطمين باشد تمام شامپو از بدن خارج شده زيرا ماندن شامپو در بدن باعث ايجاد ناراحتي پوستي خواهد شد.
شستشوي زياد سگ ها كار درستي نيست زيرا باعث توليد روغن بيشتر مي شود و بنابراين بوي طبيعي سگ افزايش مي يابد.
اگر سگ در پياده روي گلي شد نيازي به حمام نيست. بعد از خشك شدن گل ان را با برس تميز كنيد.

نه تنها پوشش سگ بلكه دندان ها، گوش ها و ناخن ها نيز نيازمند مراقبت و نگهداري هستند.در واقع بايد سگ را به اراستن منظم عادت دهيد تا در حين ان بتوانيد قسمت هاي مختلف بدنش را از نظر سلامتي بررسي نماييد. به كوچكترين تغييرات توجه كنيد تا اگر مشكلي بود با تشخيص زودهنگام مشكلات سلامتي و تسريع در روند بهبود كمك كنيد .
سگتان را از زمان جواني اموزش دهيد تا اجازه دهد پاهايش را بلند كرده و بررسي كنيد. داخل انگشتان را بررسي كرده تا خار گياه و يا انگل وجود نداشته باشد. ناخن هاي شكسته و يا بيش از حد بلندرا بررسي كنيد. با توجه به نژاد و شيوه زندگي سگ هر چند وقت يكبار بايد ناخن هايش را كوتاه كنيد.

براي مسواك زدن از مسواك انگشتي يا ممولي مخصوص سگ استفاده كنيد و به هنگام مسواك زدن سلامت دندان ها و لثه و دهان را بررسي كنيد.
سگ از تولگي تاا پيري نياز به چكاپ هاي منظم دوره اي توسط دامپزشك دارد. واكسيناسون سگ چيزي است كه از اهميت زيادي برخوردار است و سگ را در برابر ابتلا به بيماري ها ايمن ميكند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *