ماهی ها

اشنايي با چند نوع از ماهي هاي گوشتخوار اكواريوم

ماهی های تزیئنی به دو گونه ی ماهی گوشتخوار و ماهی گیاهخوار با خصلت های متنوع تقسیم بندی می شوند.

ماهی هاي گوشتخوار ، تغذیه ای با موجودات زنده و غذاهای آماده داشته و اغلب در آب شیرین توانایی زیستن دارند. البته ماهیان گوشتخوار اغلب جنگجو بوده و افراد باید تنها یک جفت از آنها را در آکواریوم خود نگهداری كنند، پس اگر جزء افرای هستنید که می خواهید در آکواریوم خود ماهیان متنوعی داشته باشید هرگز به سمت ماهی گوشتخوار نروید.

در اينجا به معرفي تعدادي از ماهي هاي گوشتخوار مي پردازيم:

سوروم ماهي است كه بسيار ارام حركت ميكند. زيستگاه اصلي اين ماهي در برزيل و در رودخانه ي امازون قسمت هاي با موج ارام ميباشد.اين ماهي در اكواريوم تا ۱۵ سانتي متر رشد ميكند ولي در طبيعت گاه طول سوروم از ۲۵ سانتي متر هم تجاوز ميكند.از انواع معروف سوروم ميتوان از : سوروم معمولي -سوروم طلايي-سوروم سبز و سوروم باله سرخ  نام برد.اين ماهي به ابهاي كثيف حساس است و در ابهايي كه درجه شان زير ۳۰ درجه سانتي گراد ميباشد به راحتي به بيماري سفيدك مبتلا ميشوند. اين بيماري از رايج ترين بيماري هاي ماهيان زينتي گوشتخوار ميباشد.

ماهي گرين ترور از دسته ي سيچيلاد هاي امريكايي محسوب ميشود. گرين به دليل لكه هاي سبز رنگ روي بدن اين ماهي ميباشد. گونه ي اصيل گرين ترور ماهي زيبايي نميباشد ولي امروزه با تركيب كردن اين ماهي با انواع ن‍‍‍ژاد هاي خود گرين ترور و ديگر ماهي ها گرين ترور هاي زيبايي به دست مياورند كه به رنگهاي خاكستري با لكه هاي سرخ و نارنجي و رنگهاي ديگر است و بسيار زيباتر از نژاد اصيل انها ميباشند.

یکی از بزرگترین خانواده مهره داران دنیا، ماهیان سیچیلاید هستند. بهترین حالت نگهداری از این ماهی حداقل گله های ۸ – ۱۲ عددی می باشد . این زندگی گله ای در زمان تردد این ماهیان سبب زیبایی خاصی در آکواریوم می شود. دمای مناسب برای این ماهی بین ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد. PH مناسب برای زندگی این ماهی ۷٫۸ تا ۹ می باشد. این ماهی به هیچ وجه در غذا خوردن سخت گیر نیست و همه چیز خوار است ، تقریبا هر نوع غذای را ميل می کند.

ماهی پرت هم یکی دیگر از گونه های سیچیلاید است که طرفداران زیادی دارد . این ماهی به نام طوطی ماهی هم شناخت می شود . این ماهی تا حد زیادی صلح جو است اما در زمان تخم گذاری تا حدودی قلمرو طلب می شوند. اين ماهي زيبا در بعضي مواقع از باهوش ترين ماهي هاي اكواريومي است. اين ماهي ها را از جفت كردن دو نوع سيچيلاد كه شايع است از جفت شدن دو سيچيلاد سورم و ميداس وتغيرات هورموني به وجود ميايند.

سچلايد ايراني ازديگر نژادهاي سيچلايد و از ماهي هاي ايراني محسوب ميشود و تنها سيچيلاد شناخته شده در ايران ميباشد.محل زندگي اين ماهي رودخانه هاي جنوب كشور ميباشد.سيچيلاد ايراني در محل زندگي خود گاه به ۱۰ سانتي متر ميرسد و از سيچلايد هاي كوچك محسوب ميشود.سيچيلاد ايراني به دلايل مختلف از سيچلايد هاي در خطر انقراض محسوب ميشود.شايد شما هرگز اين ماهي را در اكواريوم فروشي ها نديده باشيد چون ماهي كمياب ميباشد.

ماهي اوراتوس از پرجنب و جوش ترين و از ازاردهنده ترين و زيباترين ماهي هاست.اين ماهي از خانواده سيچيلادهاي افريقايي است و بسيار پر جنب و جوش است و لحظه اي از ازار و اذيت كردن بقيه ي ماهي ها نمي ايستد.اين ماهي با هيكل نسبتا كوچكتر از بعضي از سيچيلادها حتي انها را هم مورد ازارو اذيت قرار ميدهد.اين ماهي در اكواريوم تا ۱۰ سانتي متر رشد ميكند.

ماهی اسکار یکی  از پر طرفدار ترین ماهی ها در بین ماهیان گوشتخوار است. اسکار دارای گونه های مختلفی از جمله اسکار مسی ، اسکار باله بلند ، اسکار سلطنتی ، اسکار البینو ، اسکار تایگر و … دسته بندی کرد. این ماهی یک ماهی همه چیز خوار است و تقریبا هر چیز را برای خوردن تست می کند اما برای رشد نیاز به پروتین دارد . این ماهی در آکواریوم تا ۳۵ سانتی متر رشد خواهد کرد . اسکار در دمای ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتی گراد و در Ph  ۶٫۵ الی ۷٫۵ به خوبی زنده می ماند . این ماهی تا حدی عصبی است و اگر ماهیان با جثه کوچکتر در اطرافش باشند حتما مورد حمله خود قرار می دهد . این ماهی بومی آمازون و آمریکای جنوبی است . اسکار ها رشد قابل توجهی دارند .

ماهي نايف يا همان چاقو ماهي از جمله ماهياني ميباشد كه خيلي ارام شنا ميكند و بسيار ماهي عجيبي ميباشد.اين ماهي بومي كشورهاي جنوب شرقي اسيا ميباشد.اين ماهي در اكواريوم تا ۵۰ سانتي متر و در محيط زندگي اصلي خود تا ۷۰ سانتي متر رشد ميكند. نایف در دمای ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتی گراد می تواند زندگی کند و PH مناسب آن ۵٫۵ الی ۷ است . در تغذیه کمی سخت گیر است ولی می توان آن را به غذاهای خشک عادت داد. ترجیح زیاد این ماهی به خوردن غذاهای زنده ، میگو و دل گاو است . در بيشتر اكواريوم ها تا يكماه بيشتر دوام نمياورد و زود ميميرد. به شدت در مقابل بيشتر ماهيان گوشتخوار اسيب پذير است و مورد حمله ي انها قرار ميگيرد.

ماهي پنگوسي یک ماهی با سایز بزرگ که نیاز به یک آکواریوم بزرگ دارد . پنگوسی در دو دسته بندی اصلی قرار می گیرد . پنگوسی شکارچی و پنگوسی معمولی . پنگوسی شکارچی بسیار درنده است. از پرجنب و جوش ترين ماهي هاي اكواريومي است.در غذا دادن به ان قطعا به مشكل برخواهيد خورد به دليل اينكه در ميانه اب شنا ميكنن و بينايي بسيار ضعيفي دارند.زيستگاه ان ها در رود هاي كامبوج ويتنام و كشور هاي شرقي است. نوع سفيد رنگ اين ماهي كمياب تر و گرانتر است. این ماهی ماهی در دمای ۲۲ الی ۲۶ درجه به خوبی زندگی می کند و PH  مناسب آن ۶٫۵ الی ۷٫۵ است . این ماهی می تواند تا ده سال عمر کند و به خاطر نوع ظاهر و فیزیک خاتصش طرفداران زیادی را دارد.اين ماهي ها در اكواريوم تا ۳۵ سانتي متر رشد ميكنند ولي در زيستگاه هاي انها پنگوسي هايي به طول ۴۵ سانتي متر هم ديده شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *