پرندگان

اشنایی با مرغ مینا

اشنایی با مرغ مینا

مینا پرنده ای از خانواده سار و و بومی اسیاست که به دلیل قابلیت سخن گویی فوق العاده ای که دارد به عنوان حیوان خانگی محبوبیت زیادی دارد. میناها و سارها از زمان های دور پرندگانی محبوب بودند.

حشرات عمده غذای میناها به شمار می روند. از این رو این پرندگان به عنوان مبارز افات وارد بسیاری از کشورها شدند.

مینای معمولی یکی از پرنگان بومی ایران است و قدرت فوق العاده ای در تقلید صدا دارد.

میناهای گوشواره ای خود را برای زندگی در کنار انسانها اماده کرده اند. انها اغلب در پارک های درون شهر ها زندگی می کنند.

میناها برای مبارزه با افات به کشورهای مختلف برده شدند.امروز تعداد این پرندگان در هاوایی به قدری زیاد شده که مشکلی برای کشاورزان به شمار میرود.

 

 

 

 

نژادها

امروزه بالغ بر ۲۶ گونه مینا وجود دارد که دو دسته میناهای گوشواره ای و میناهای واقعی تقسیم شده اند.

مینای صورت زرد مینای دم دراز مینای سولاوسی مینای گردن سفید مینای نوک فنچی و … از انواع نژادهای مینا هستند.

قبل از اینکه تصمیم به خرید مرغ مینا بگیرید و او را وارد دنیای خود کنید باید به چند سوال پاسخ دهید: ایا پرندگان را دوست دارید؟ ایا زمان کافی برای مراقبت و رسیدگی از پرنده دارید؟ ایا در محل سکونت شما امکان نگهداری از یک حیوان خانگی وجود دارد؟ ایا نسبت به پر پرنگان حساسیت ندارید؟ یا اینکه با دیدن فضله حالتان بهم نمیخورد؟

اگر پاسخ تمام سوالات بالا مثبت است شما امکان نگهداری از یک پرنده را دارید.

شما در مقابل پرنده ای که خریداری میکنید مسیولیدو باید تمام شرایط زیستی و نیازهای پرنده را فراهم کنید که اینکار نیازمند صبر و حوصله زیاد است.

هیچ وقت مرغ مینایتان را با دیگر مرغ میناها مقایسه نکنید. اگر با ذهنیت قبلی مرغ مینای دیگران میخواهید مرغ مینا بخرید تا حس تان منطقی نشده است دست نگه دارید چون به احتمال زیاد در خرید دچار اشتباه خواهید شد.

بهترین انتخاب برای خرید مرغ مینا جوجه میباشد. جوجه میناها را میتوان در فصل بهار تا اواسط فصل تابستان در پرنده فروشی ها یافت. برای اموزش سخنگویی اهلی و اجتماعی کردن مینا بهترین سن خرید۶تا ۸ هفتگی میباشد. مرغ میناهای بزرگتر که از طبیعت گرفته می شوندبسیار سخت رام میشوندو بعد از ۲ سالگی به سختی سخن گفتن می اموزند.

جوجه میناها از سن ۳ تا ۴ ماهگی قابلیت سخن گویی دارند. سن بلوغ حدود یک سالگیست.

مسولیت پذیری

نگهداری از یک پرنده مسولیت بزرگیست. بنابراین قبل از خرید ان حتما در مورد نکات زیر خوب فکر کنید:

  • هزینه خرید پرنده
  • هرینه قفس و لوازم جانبی
  • هزینه پلت. میوه ها و سبزیجات تازه
  • هزینه دامپزشک
  • مدت زمانی که هر روز میتوانید صرف پرنده تان کنید
  • مشغله زندگیتان چقدر است
  • به هنگام مسافرت یا مشغله کاری کسی از پرنده شما نگهداری خواهد کرد؟
  • در حال حاضر چند حیوان خانگی دارید
  • اندازه خانه تان چقدر است

 

حمام کردن مرغ مینا

میناها عاشق اب تنی کردن هستند و انها با اینکار تن و بال خود را تمیز و درخشان میکنند.

حمام کردن بخصوص در هنگام تابستان بسیار اهمیت داردو در حقیقت پرنده با ان دمای بدن خود را تنظیم میکند و پایین می اورد. اگر دیدید پرنده تان نفس نفس میزند و بالهیش را دور از بدن نگه داشته احساس گرما میکند و حتما باید شرایط را برای حمام کردن پرنده فراهم اورید.

میناها برای داشتن زندگی سالم و شاداب نیاز دارند تا حداقل نیم ساعت تا یک ساعت از روز را بیرون از قفس بگذرانند. میناها دوست دارند ازادانه در محیط جست و خیز کنند. کوتاه کردن بالهای مینا حایز اهمیت است.

میناها در کل نسبت به هرگونه الودگی در هوا بسیار حساسند. انواع خوشبو کننده ها و شمع های معطر یا اسپری و عطر و همچنین صابون های معطر نباید در محیط زندگی پرنده مورد استفاده قرار بگیرد چون برای پرنده فوق العاده سمی میباشد.

دود سیگار باعث ایجاد مشکلات تنفسی حاد در پرندگان میشود. مونوکسیدکربن برای پرنده بسیار خطرناک است پس پرده تان را در مجاورت دود اگزوز ات.موبیل قرار ندهید. انواع حشره کش ها یا گازهای تشپزخانه و شوینده های شیمیایی و پنکه هاس سقفی و غیره برای مرغ مینا خطرناک است.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *