پرندگان

تغذيه عروس هلندي

عروس هلندی پرنده ای زیبا و ارزشمند است که طرفداران بسیاری دارد. بدون شک عروس هلندی همچون مرغ عشق، یکی از محبوب ترین پرنده های امروز است. توانایی یادگیری گفتگو و ادای کلمات، این پرنده زیبا را محبوب تر نیز کرده است. توانايي صحبت كردن اين پرنده در جنس نر به مراتب بيشتر از جنس ماده است.
براي تغذيه عروس هلندي دانستن اين نكته اهميت دارد كه حداقل روزانه، سه وعده به عروس هلندی خود غذا بدهید. تخم ارزن یکی از غذاهای محبوب عروس هلندی در کنار تخم کتان، شاهدانه و تخم آفتاب گردان است. اما عروس هلندی برای رشد کافی تنها نیاز به تغذیه از این دانه ها را ندارد. غذای عروس هلندی باید ترکیبی از سبزیجات، مواد دارای پروتئین، تخم ها و آجیل باشد. این پرنده دوست داشتنی در هر وعده تا ۱۵ گرم غذا مصرف می کند. قبل از غذا دادن به پرنده، هر بار از خالی بودن چینه دان او مطمئن شوید. به عروس هلندي خود هرگز لبنيات ندهيد زیرا عروس توانایی هضم لاکتوز را ندارد.

براي سلامتي عروس هلندي به تغذيه پرنده خود تا دو ماهگي بسيار اهميت بدهيد. اگر عروس هلندی شما در هنگام کودکی به سختی غذا بخورد، باید به وسیله سرنگ و هر بار در حدود ۱۰ سی سی غذایی کاملا له شده به او بدهید. یکی از بهترین ترکیب ها، استفاده از زرده تخم مرغ، بیسکوئیت مادر و کمی آرد نخود است. جوجه را تا حد امکان بی حرکت نگاه داشته و این محلول را داخل دهانش بریزید. این پرنده در شش هفته اول زندگی خود، به سختی غذا می خورد؛ به همین علت، توجه به غذای عروس هلندی تا دو ماهگی ، اهمیت بسزائی دارد. بعد از يك ماهگي در قفس پرنده دانه هم بگذاريد تا به نوك زدن عادت كند. در اواخر ماه دوم نیز، کم کم وعده های غذایی پرنده را کم کنید تا به صورت طبیعی پرنده، تغذیه خود را به سمت دانه ببرد. تا قبل از بلوغ باید هر ده روز یکبار به اندازه ی یک بند انگشت تخم مرغ به آن ها بدهید. بیشتر از این دیگر لازم نیست به عروس هلندی ها تا قبل از رسیدن به دوره ی بلوغ تخم مرغ بدهید. هر ده روز یکبار به آن ها ذرت تازه یا پخته بدهید. هر هفته می توانید مقداری حبوبات مثل عدس، ماش، گندم و… بپزید و به آن ها بدهید.
در تغذیه عروس هلندی تا قبل از بلوغ جنسی، از دادن دانه های گرم به حیوان همچون تخم بذرک، شاهدانه و کافشه بپرهیزید، اما در هنگام جوجه كشي اين پرنده نياز به تغذيه گرم پيدا ميكند. معمولا زمان جوجه كشي عروس هلندي ۱۴ ماهگي به بعد ميباشد. در اين دوره مي توانيد از ارزن، کتان، تخم کاسنی و کافشه براي عروس هلندي خود استفاده كنيد. عروس هلندی در زمان جوجه کشی به سبزیجات نیز نیاز دارد، که بهترین آنها، جعفری، بروکلی، شوید و کاهو است. میوه هایی همچون هلو و سیب نیز در این دوران برای پرنده مفید است. البته عروس هلندی ها به سیب و هلو علاقه ی خاصی دارند. نکته ای که باید به آن توجه نشان دهید این است که حتما دانه ی میوه ها را قبل از در اختیار قرار دادن عروس هلندی ها جدا کنید. آووکادو، پیاز، سیر، قارچ، شکلات برای همه پرنده ها از جمله عروس هلندی سمی هستند.سبزیجات و میوه جات زیاد باعث بروز اسهال در عروس هلندی می شود.

زماني عروس هلندي شما جوجه دار مي شود نياز به تقويت شدن دارد. روز قبل از تخم گذاری باید قطره های A، D، C و E به عروس هلندی بدهید. برای تقویت پرنده تان، در هفته یک نوبت به آن جوانه گندم بدهید؛ و همچنین حبوبات پخته که دارای پروتئین هستند را فراموش نکنید. عروس هلندي حدود ۲۵ روز روي تخم هاي خود مي خوابد. غذای اصلی او در این دوره را باید حداقل تا ۷۰ درصد ارزن تشکیل بدهد. در روز یک تخم مرغ به عروس هلندی جوجه دار خود بدهید. هر روز به او تخم آفتابگردان بدهید. در این دوران جوانه را فراموش نکنید. از هفته دوم نیز کم کم شروع به دادن میوه های رنده شده همچون هویج و هلو و سیب به پرنده نمایید. پروتين ها براي تقويت عروس هلندي بسيار مناسبند. عروس هلندی بالغ به راحتی می تواند انواع مواد غذایی دارای پروتئین همچون گوشت، مرغ و گوشت بوقلمون را هضم نماید. اگر قصد تقویت پرنده خود را دارید، توجه به پروتئین ها ضروری است. کربوهیدرات ها نیز تامین انرژی این پرنده پر جنب و جوش را بر عهده دارند. از بهترین کربوهیدرات های تقویتی برای عروس هلندی می توان به لوبیا، ذرت، سیب زمینی و برنج پخته اشاره کرد. به محض گذاشتن اولین تخم به او قطره ی مکمل کلسیم و مولتی ویتامین محلول در اب بدهید. توجه کنید که به پرنده تان، ترکیبی جامع و متنوع از غذاها را بدهید و در طول هفته همچون سبزیجات، تنها دو بار به آنها کربوهیدرات بدهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *