سگ

تغذیه سگ

بسیاری از افراد سعی در خرید غذای اماده دارند اما بعضی از افراد نیز ترجیح می دهند خودشان غذای سگشان را درست کنند، اما به هر حال این نکته حایز اهمیت است که سگ ها مناسب با جثه و اندازه خود علاوه بر گوشت یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیز نیاز دلرند.

این رژیم غذایی باید شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز سگ باشد. از جمله این مواد مغذی می توان به پروتیین ها، فیبر، ویتامین ها و چربی ها و البته اب اشاره کرد.

پروتیین ها به ساخت عضلات و بازسازی بدن کمک می کنند. گوشت قرمز، تخم مرغ، و البته پنیر منابع خوب پروتیین هستند.فیبر در برنج و سبزیجات و سیب زمینی وجود دارد، فیبرها خروج مدفوع را اسان میکند و جذب مواد مغذی را افزایش می دهد. ویتامین ها باعث سالم ماندن پوست، استخوان ها و سلو ل های بدن سگ می شود. چربی ها انرژی بالایی دارندو به رشد سگ و بهبود جراحاتش کمک میکنند و همچنین باعث خوشمزه تر شدن غذا هم میشوند. اب هم که برای همه جانداران از عنصرهای اساسی برای زندگی می باشد.

غذاهای تجاری که برای سگتان استفاده میکنید در سه شکل غذای نیمه خشک، غذای خشک و غذای مرطوب وجود دارد. غذای نیمه خشک معمولا حاوی شکر زیادی می باشد بنابراین بهتر است با احتیاط مصرف شود. غذای خشک حالت کرانچی دارد و معمولا در دو نوع وعده کامل و اسنک وجود دارد. غذای مرطوب اغلب در کنار غذای خشک استفاده می شود. غذای خشک دندان ها و لثه ها را سالم نگه میدارد.

غذاهای تجاری زیادی امروزه تولید میشوند که به صورت پرمیوم و سوپرپرمیوم عرضه میشوندکه گرانترین غذاها به شمار می روند به این دلیل که مواد تشکیل دهنده ان ها به گونه ایست که جایگزینی برای انها وجود ندارد. این غذاها دارای کیفیت بالا و ارزش غذایی خوبی هستند. سگ هایی که از این غذاهای خشک استفاده می کنند بیشتر تشنه میشوند زیرا در مقابل غذای مرظوب اب کمتری دارندو این در حالیست که غذای مرطوب عللاوه بر اب بیشتر از مقادیر چربی و پروتیین بالاتری برخوردارند.

البته از مزایای بزرگ غذاهای خشک این است که از نظر تغذیه ای کامل و بالانس شده می باشند تا تمام نیازهای تغذیه ای حیوان توسط مواد تغذیه ای موجود در غذا برطرف شود. مواد تشکیل دهنده شامل منابع پروتیینی می باشد. این نوع غذاها برای سگ ها با هر شرایطی مثلا توله، مسن ، باردار و یا شیرده مناسب است.

البته می توان به جای استفاده از این غذاهای تجاری از غذای خانگی نیز استفاده کرد.که در اینصورت باید انواع سبزیجات و غذاهای دارای نشاسته به سگ داد. بعد از مشورت با دامپزشک اگره سگ نیاز به مکمل داشت باید به ان مکمل داد.

از جمله موارد تغذیه ای دیگر که به سگ می توان داد جویدنی ها هستند که هم سگ را مشغول نگه میدارند هم باعث تمیزی فک و دندان ها می شوند و همینطور مانع از جویدن وسایل خانه و یا گاز گرفتن دست شما می شوند.

اب مصرفی سگ هم اهمیت زیادی دارد، اگر سگ به مدت ۴۸ ساعت به اب دسترسی نداشته باشد دچار کم ابی شدید شده و به شدت اسیب می بیند.

از جمله موارد دیگر که سگ به ان نیاز دارد تشویقی می باشد که موقع اموزش یا انجام کار خوب و… به سگ می توان داد. از جمله این تشویقی ها می توان به سوسیس پخته شده، تشویقی گوشتی، تشویقی مرطوب و یا تشویقی به شکل استخوان اشاره کرد.

 

سگ ها در دوران مختلف زندگیشان مثلا در تولگی، بزرگسالی، شیردهی و غیره نیازهای تغذیه ای مختلفی دارند.

تعادل در تغذیه به هنگام بزرگ شدن سگ ها باعث نیرومند شدن بدنشان می گردد. پس در زمان تولگی غذای مخصوص توله ها را تهیه کنید و زمانی که توله بزرگ شد از غذای سگ بالغ استفاده کنید.

در زمان بیماری سگ نیاز به غذایی دارد که هضم اسانی داشته باشد و مواد غذایی مانند مرغ پخته شده و برنج و یا غذاهای تجاری مخصوص دارد. در زمان بیماری سگ تان را به دفعات زیاد و حجم کم تغذیه کنید و مطمین شوید که دمای غذا به دمای محیط رسیده است. در زمان شیردهی نیازهای تغذیه ای فرق میکند  و هر چه توله ها بزرگ تر میشوند سگ شیرده به کالری بیشتری نیاز پیدا می کند برای تولید شیر بیشتر.

سگ های کار نیاز به پروتیین و انرژی بالا دارند که به سادگی هم قابلیت هضم شدن داشته باشتد. زیرا انها به بالاترین قدرت و استقامت نیازمندند.

مراقب باشید سگتان به خاطر خوردن زیاد و یا تغذیه ضعیف دچار مشکلات گوارشی نشود. به طور مرتب وضعیت سگ تان را بررسی کنید که زیاد چاق یا لاغر نشده باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *