پرندگان

تغذیه مرغ مینا

مرغ مینا یکی از منحصر به فردترین پرنده‌های مورد علاقه انسان‌هاست که به واسطه سخنگو بودن و مهارت بی‌نظیر در تقلید صدا، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این ویژگی‌های جذاب مرغ مینا باعث می-شود بسیاری از دوستداران حیوانات، این پرنده خوش سر و زبان را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنند.

مرغ های مینا به دو دسته تشکیل می شوند ۱) مرغ مینای وحشی ۲) مرغ مینای اهلی و نوع غذایی که به آنها می دهید، بر اساس اهلی و وحشی بودنشان با یکدیگر فرق میکند.

**مرغ مینای وحشی، از هر چیزی مثل  انواع میوه ها، دانه ها، حشرات و جانورانی مثل ملخ و پروانه، شهد گل ها و حتی فضله ی ماکیان تغذیه می کنند.

آنها برای خوردن غذا، تمام برگ های درختان و علف های زمین را زیر و رو می کنند تا کرم ها و حلزون هایی که در زیر خار و خاشاک پنهان شده اند را پیدا کنند و بخورند.

مرغ میناها تخم سایر پرندگان را سوراخ می کنند و از محتویات آنها تغذیه می کنند.

اگر با مشکل پیدا کردن غذا مواجه شوند از سر گرسنگی، سراغ موش و قورباغه و مارمولک ها را هم می گیرند و با شکار آنها شکم خود را سیر می کنند.

اگر در محلی زندگی کنند که گاوهای وحشی در آنجا تردد داشته باشند، بر روی پشت آنها می نشینند و از حشراتی که بر روی تن شان نشسته اند تغذیه می کنند.

آنها دشمن آفات کشاورزی هستند و اگر زمینی شخم خورده باشد به راحتی می توانند افت های خاک را  از زمین بیرون بکشند و بخورند.

**مرغ مینای زینتی، به آن دسته  از میناهایی گفته می شود که به دست پرورش دهندگان تکثیر یافته اند ولی بر خلاف میناهای وحشی، تغذیه متفاوتی دارند و فقط از غذاهایی استقبال می کنند که کاملا نرم است یعنی دانه و سنگ ریزه را نمی توانند بلع کنند. حقیقت این است که میناهای اهلی در دسته منقار نرم قرار گرفته اند البته نه اینکه جنس منقار آنها نرم باشد، این اصطلاح صرف ذائقه غذایی، رفتار و عادت های غذایی که دارند، به آنها داده شده است.

نکته‌ای که درباره مرغ مینا وجود دارد، کوتاه بودن سیستم گوارش آن است. همین ویژگی باعث می-شود سرعت متابولیسم نیز در بدن پرنده بالا باشد و در نتیجه بهترین راه برای سالم نگه داشتن یک مرغ مینا این است که وعده‌های غذایی کوچک را در دفعات بالا و به طور منظم در اختیارش قرار دهید. به ین ترتیب به گوارش آن نیز کمک کرده‌اید.

پرورش دهندگانی که در ایران به کار پرورش مینا مشغول هستند، برای تغذیه آنها فقط  از پلت های میکس شده، استفاده می کنند.

میوه های مثل سیب رنده شده و غذاهای نرمی مثل سینه مرغ می تواند غذای مناسبی برای مینای زینتی باشد. حتی می توانید سینه مرغ را بدون هیچ ادویه یا افزودنی خاصی رنده کنید و در اختیار پرنده خود بگذارید.

میوه هایی مثل گلابی، موز، انجیر، چند دانه انگور، توت سفیدو خیار و سبزیجاتی مثل کاهو  یا پنیر بدون نمک هم برای مینا غذای مناسبی است.

نباید رژیم غذایی مینا ها را به یکباره تغییر داد چون در دستگاه گوارشی مینا اختلالاتی به وجود می آید که ممکن است خطرات جدی تری به همراه داشته باشد ولی در صورتی که بتدریج اینکار را انجام دهید، با گذشت زمان، ذائقه غذایی آنها نیز قابل تغییر خواهد بود.

درست است که میوه ها غذایی مناسبی برای مینا ها هستند ولی اگر در مصرف میوه هایی مثل پرتغال و سایر میوه های  مشابه که حاوی ویتامین c هستند، زیاده روی کنید، باعث جذب شدید آهن در بدن پرنده می شود و می تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد.

غذاهای چرب و سرخ کردنی هم اصلا برای تغذیه مینا مناسب نیست چرا که موجب چرب شدن کبد پرنده می شود و ریشه بسیاری از بیماری ها، با کبد چرب تقویت می شود.

تنقلات و زیاده روی در مصرف نان و غلات هم می تواند متابولیسم دفاعی پرنده را تحت تاثیر قرار دهد.

بدن مینا باید با ویتامین تقویت شود.

غذای نرم برای مرغ مینا باعث می شود که با خوردن آن سیستم گوارشی پرنده دچار اختلال نشود. طریقه مصرف این غذا ها به این صورت است که ، مقداری از آن را در ظرف غذاخوری پرنده بریزید و اجازه بدهید  به میل خود از آن تغذیه کند. گذشت زمان و احساس گرسنگی باعث می شود مرغ مینا، کم کم به خوردن آن عادت کند.

اگر ویتامین های مورد نیاز پرنده به صورت طبیعی تامین شود، مکانیزیم دفاعی بدن آنها،تقویت می شود ولی می توانید از قطره های مکمل هم به اندازه و طبق نظر یک متخصص استفاده کنید چون مصرف بی رویه، پرنده را دچار مسمومیت می کند. اگر از مواد غذایی، میوه ها و سبزیجاتی که سرشار از ویتامین هستند، استفاده کنید، نیازهای بدن پرنده را برای دریافت انواع ویتامین ها تامین می کنید.

اگر شما مرغ مینا دارید میتوانید از فروشگاه های مخصوص پرندگان غذای ان را تهیه کنید. البته درباره ترکیبات غذایی مرغ مینا و  شرکتهای سازنده مطالعه و تحقیق کنید شاید پرنده شما از غذای هر شرکتی استقبال نکند.

هنگام تهیه پلت برای مرغ مینا حتماً به میزان آهن موجود در آن دقت کنید زیرا برخی از انواع پلت‌ها حاوی مقادیر زیادی از آهن هستند که طبق توضیحات قبلی، می‌توانند به سلامتی پرنده شما آسیب برسانند. برخی از تولیدکنندگان، پلت‌هایی با میزان کمتر از ppm 60 آهن نیز تولید کرده‌اند که می‌تواند برای مرغ مینا مناسب باشد. اما بهتر است پیش از هر اقدامی حتماً با متخصص مشورت نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *