عمومی

خرگوش

رفتار غیر تهاجمی‌ و آرام‌ خرگوش‌ آن را به عنوان‌ یک‌ حیوان‌ خانگی‌ ایده‌آل‌ مطرح‌ نموده‌ است‌. با این‌ وجود جهت نگهداری‌ مناسب‌ آن‌، آشنائی‌ با خصوصیات‌ آناتومیکی‌، فیزیولوژیکی‌ و رفتاری‌ این‌ حیوان‌ ضروری‌ است‌.

 

بهتر است هوای این حیوان را داشته باشید گرما و سرمای زیاد این حیوان را ناتوان می کند و از پای در می آورد.

باید قبل از خرید خوب تصمیم بگیرید. همان طور که می دانید خرگوش جزو جوندگان است، پس اگر مایل هستید درخانه نگهدارید باید دقت زیادی بکنید.

بعد از مدتی خرگوش مشکلاتی مثل دستشویی و غذا خواهد داشت که این خود یکی از دلایلی است که صاحبان، خرگوش را رها می کنند.

باید یک جای بزرگ و یا یک قفس بزرگ برایش فراهم کنید.

باید خانه را برای خرگوش تان امن کنید و فضولات خرگوش را هر روز و یا دو روز یک بار تمیز کنید.

هر روز باید با خرگوش تان بازی کنید و به او اجازه دهید که گاها از محوطه و یا از قفسش خارج شود، بدود و بازی کند. این دویدن ها در واقع ورزش خرگوش است.

کاه و علف خشک جزو چیزهای مهمی است که خرگوش باید به آن دسترسی داشته باشد.

اگر می توانید همه این شرایط را فراهم سازید، پس می توانید از یک خرگوش نگهداری کنید.

در غیر این صورت از خریداری خرگوش صرف نظر کنید چون هم خود و هم دوست کوچک تان ناراحت خواهد شد.

خرگوش را می توانید در حیاط، بالکن و یا درون خانه نگهداري و از یک قفس براي خانه آنها استفاده کنید. قفس خرگوش باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا فضای کافی برای جست و خیز جانور فراهم گردد. به طور کلی ارتفاع قفس باید در حدي باشد که حیوان بتواند به طور کامل روي دو پاي خود بلند شود (۴۵ تا ۹۰ سانتیمتر).

باید بستر خرگوش پوشیده از کاهو ساقه گندم باشد و البته از پوشال هم می توانید استفاده کنید.

برای ادرار خرگوش ها می توانید یک جای مناسب در گوشه قفس برایش درست کنید تا همیشه در همان مکان کارش را انجام دهد.

قفس را حتما در گوشه ای از حیاط بسازید.

درون ظرف هم باید کاه بریزید و روزی یکبار کاه را عوض کنید،بهتر است از ظرف های دو تکه (تکه رویی سبد مانند و زیری یک تکه و بدون منفذ)که برای نان و سبزی استفاده میشود بهره ببرید.

چون ادرار به داخل ظرف پایینی ریخته می شود و بدن خرگوش با آن هیچ گونه تماسی پیدا می کند و در تمیز ماندن حیوان اهمیت زیادی دارد. ظرف آبخوری را هم چند روز یکبار تمیز بشویید.

خرگوش ها می توانند دمای بین ۴ تا ۲۷ درجه سانتیگراد را تحمل کنند، البته دمای مناسب برای آنها ۱۶ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است.

توجه داشته باشید شما باید به طور مرتب خرگوشتان را برای معاینه و چکاپ کلی نزد دامپزشک ببرید، همچنین واکسیناسیون خرگوش بسیار مهم است چرا که از بروز انواع بیماری ها پیشگیری می کند.

خرگوش ها گیاهخواراند. این حیوان به انرژی، فیبر و پروتئین در جیره غذایی نیاز دارد. غذاهای عمده ای که میتوانید برای تغذیه خرگوش استفاده کنید شامل: ذرت، گندم، جو، جو دو سر (یولاف) و چاودار است. همچنین پروتئین مکمل مانند بلغور سویا و یونجه باعث رشد بهتر خرگوش می شود.

سیب، گلابی، موز، خربزه، هندوانه، توت فرنگی، هلو، انگور بی هسته و گیلاس می تواند در جیره غذایی خرگوش باشد. از بین سبزیجات نیز هویج، کلم، گوجه فرنگی، کاهو و لوبیا سبز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ذکر این نکته ضروری است که لازم است در تغذیه خرگوش‌تان تنوع غذایی را رعایت کنید و به مدت طولانی از یک یا چند نوع محدود غذا استفاده نکنید. همچنین میزان مصرف غذا در خرگوش ها به طور متوسط روزانه حدود ۵ گرم به ازاي ۱۰۰ گرم وزن بدن است.

۸۰ درصد یونجه (خشک) ۲۰ درصد سبزیجات تازه (جعفری گشنیز و ..) و زیر ۱ درصد غلات.

یونجه منبع غنی از فیبر است و تا پایان عمر خرگوش توصیه شده است.

خرگوش نباید ارزن و گندم بخورد.

به خرگوش کاهو کلمی یا همان کاهو پیچ ندهید! این کاهو او را در معرض ابتلا به اسهال کشنده و مشکلات جدی گوارشی قرار می دهد.

با توجه به اینکه ادرار خرگوش بوی بسیار نا مطبوعی می دهد، لذا شما باید مرتبا بستر جعبه دستشویی خرگوش که می تواند خاک، کاه و پوشال باشد را تعویض کنید. توصیه ما به شما استفاده از آب و سرکه برای شستشو و ضدعفونی نمودن بستر نگهداری خرگوش است، این کار باعث می شود، بستر نگهداری دیرتر بو بگیرد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *