پرندگان

عروس هلندی

عروس هلندی

عروس هلندی از خانوادهٔ طوطی‌ها می باشد و پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شود.

عروس‌ها بومی مناطقی گسترده در سراسر استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه آن‌ها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته زارها و درختان کوتاه است.

عروس هلندی در سنین بالاتر کمرنگ تر هستند. می توان گفت که به طور کلی این پرنده در سه رنگ کلی سفید، زرد و خاکستری و رنگ های قهوه‌ای و کرم که کمتر هستد، وجود دارد که با توجه به جنسیت و سن، رنگ آنها کمرنگ تر و پررنگ تر می شود. در حال حاضر در سراسر جهان ۲۲ ترکیب رنگ از رنگ های نامبرده شده وجود دارد که ۸ مورد آنها به صورت مستقل در استرالیا هستند.

این نوع طوطی‌ها توانایی یادگیری صحبت کردن را دارند وجنسیت نر ان بهتر قادر به صحبت کردن است.

برای آموزش صحبت کردن به پرنده بهتر است که از حدوداً چهل و پنج روزگی با آن تمرین شود. در صورت مداومت و تکرار صحیح کلمات، پرنده از حدود چهارماهگی شروع به صحبت به صورت ناواضح می‌کند و در اثر تمرین کم‌کم واضح‌تر می‌تواند کلمات را ادا کند. عروس هلندی‌ها جانوران بسیار اجتماعی هستند و از همنشینی با انسان‌ها بسیار لذت می‌برند. با توجه به مشخصات شخصیتی بسیار عالی که دارد می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای نگهداری در خانه ها باشد.

تاج این پرنده بیانگر وضعیت احساسی آن در مواقع مختلف است. در وضعیت عادی و آرام پرنده، تاج کمی به سوی عقب خمیده است. در هنگام هیجان پرنده تاج کاملا صاف و رو به بالا است و در مواقع ترس و عصبانیت پرنده تاج بصورت کاملا خوابیده در می آید.

نوع تغذیه و میزان تحرک، مهم ترین عوامل تعیین کننده ی طول عمر این پرنده هستند . بالاترین عمر ثبت شده برای این پرنده ۳۶ سال است اما در شرایط معمول بین ۱۶ تا ۲۵ سال است.

برای نگهداری از این نوع پرنده باید قفس حداقل هفته‌ای یک بار تمیز شود و جای غذا و آب شسته شود. طوطی‌ها به تمیزی خود بسیار اهمیت می‌دهند و در اکثر مواقع در حال تمیز کردن بال و پر خود هستند، بنابراین باید آن‌ها را در قفس رها کرد و نباید فقط به غذای آن‌ها توجه کرد، تمیز بودن قفس هم یک امر مهم در سلامتی پرنده شماست.

عروس‌های هلندی باید در شبانه روز حداقل ۱۰ ساعت بخوابند.

عروس طوطی می تواند با سوت زدن ملودی های متفاوتی را بنوازد و با استفاده از همین روش برای کسانی که دوست دارد دلبری کرده و برای خود در قلب آنها جای محکمی را باز می کند. در زمان های دیگر که آواز نمی خواند آن را در حال بازی در قفس، غذا خوردن یا خوش گذرانی هایی از این قبیل مشاهده خواهید کرد.

از ویژگی های منحصر بفرد عروس های هلندی وحشی می توان به خواب سبک آنها و آمادگی لازم در مقابل خطرات و حمله ها اشاره کرد. با توجه به این نکته عروس های هلندی که در خانه نگهداری می شوند در هنگام شب ترس از تاریکی را تجربه خواهند کرد و در چنین مواقعی امکان دارد که خودش را به دیواره های قفس بکوبد. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از چنین اقداماتی حتما یک چراغ خواب کوچک برای آنها تهیه کنید و در کنار قفسشان قرار دهید.

برای معرفی یک اسباب بازی مناسب و خوب برای عروس هلندی، می توان اسباب بازی هایی با قابلیت خرد شدن یا تکه تکه شدن را مثال زد.

به طور معمول تمام عروس های هلندی در طول روز یک تا دو مرتبه عطسه می کنند تا گرد و خاک از مجرای تنفسی آنها خارج شود. در صورتی که تعداد این عطسه ها بیشتر شد و بر روی رنگ پرنده تاثیر گذاشت باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. مهارت این پرنده در پرواز کردن میان سایر پرنده ها و طوطی ها از این نوع بسیار بالاست و در رتبه اول قرار دارد. در صورتی که پرهای آنها را کوتاه کنید نمی تواند در مسافت های بلند پرواز کند. سالی یک الی دو بار پر های عروس هلندی ریخته شده و دوباره رشد می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *