ماهی ها

ماهي گوپي

ماهی گوپی از ماهیان آکواریومی پر طرفدار است که نگهداری از آن بسیار آسان است . ماهی گوپی رایج ترین ماهی بارور گرمسیری در بین ماهی های آکواریومی است. به دلیل طیف گسترده‌ای از رنگ ها بر روی بدنه‌ی آن، به عنوان ماهی رنگین کمان شناخته می شود. این ماهی ها همچنین با عنوان “ماهی میلیونی” نام برده می شوند چرا که می توانند در زمان کوتاهی تعداد زیادی ماهی گوپی کوچک تکثیر کنند. بهترین هم خانه برای ماهی های کوپی جنس مخالف ماهی های کوپی می ‎باشند اما با این حال اگر تمایل به نگهداری از نوع زیبا تر این ماهی را دارید ، نوع نر آن را انتخاب کنید .

ماهی گوپی نوعی ماهی سازگار با سایر انواع ماهی ها است و علاقه مند به زندگی در کنار سایر ماهی ها می ‎باشد. این ماهی از نظر جنب و جوش بسیار فعال بوده و دائما در حال حرکت می ‎باشد. معمولا نوع ماده این ماهی با حرکت دادن باله ها و دم خود ، نوع نر خود را تحت تاثیر قرار می ‎دهد.

گوپی های ماده می توانند تا ۶ سانتی متر رشد کنند، در حالی که گوپی های نر در بزرگ ترین حالت ۳ سانتی متر هستند. آنها در طول ۶ ماه به بلوغ کامل می رسند. این نوع ماهی ها به فضای زیادی برای زندگی نیاز ندارند. با این وجود برای سالم نگه داشتن آنها باید حداقل فضای مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهید.

از آن جایی که این ماهی ها متعلق به آب های شیرین آمریکای جنبوبی هستند ، مهم است که شرایطی نزدیک به زیستگاه طبیعی این ماهی ها را در آکواریوم ایجاد کنید .

گوپی ها آب های سخت تر را ترجیح می دهند. معمولا سختی آب با میزان PH افزایش می یابد. در بیشتر زمان ها آب هایی که از شیر آب در منازل خارج می شوند دارای PH 7.6 هستند که برای نگهداری از گوپی ها مناسب است. اگر می خواید از آب شیر منازل برای نگهداری ماهی های گوپی استفاده کنید، به این نکته توجه کنید که شیر های آب معمولا حاوی کلر و کلرامین هستند؛ این مواد برای مصرف انسان ها مضر نیستند ولی می تواند صدمات قابل توجهی را برای سلامت ماهی شما بوجود آورد.

آکواریوم خود را با تعداد زیادی گیاه زنده ، سنگ و بستر مناسب تزئین کنید. گیاهان ایده آل برای نگهداری از ماهی های کوپر گیاهان شمشیر و آمازون هستند. نوع بستری که برای آکواریوم خود انتخاب می‎کنید کاملا به ترجیح شخصی خودتان بستگی دارد زیرا ماهی های گوپی بیشتر در قسمت میانی و بالایی آکواریوم قرار می‎ گیرند .

گوپی ها ماهی های گرمسیری هستند. آنها از رودخانه آمازون سرچشمه می گیرند، جایی که حداکثر دمای سالانه ۳۲ درجه سانتی گراد و حداقل آن ۲۳ درجه است. اگر ماهی خود را در خانه نگهداری کنید به احتمال زیاد دمای اتاق شما در زمستان حداقل ۷۰ درجه فارنهایت خواهد بود. این درجه برای ماهی های گوپی قابل تحمل است ولی ممکن است سلامت آنها را به خطر بیاندازد. در این صورت توصیه ما به شما تهیه یک آبگرمکن مناسب است.

تغییر آب آکواریوم یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود. ماهی ها ضایعاتی از خود ایجاد می کنند که برای خودشان سمی است. تغییر آب تنها راه از بین بردن ضایعات و سم زدایی آب است. برای آکواریوم هایی با ماهی های کم توصیه می شود که به صورت هفتگی حدود ۳۰ درصد آب را عوض کنید.

گوپی ها تنوع زیادی از مواد غذایی را می پذیرند. می توانید برای تغذیه آنها از مواد غذایی مثل پوسته های گیاهی، اسپیرولینا، مواد غذایی منجمد، غذای زنده یا حتی سبزیجات خام استفاده کنید. وقتی می خواهید برای گوپی های خود غذا تهیه کنید برای حفظ زیبایی و رنگ های ظاهری آنها بهتر است که از تنوع غذایی بسیار زیادی استفاده کنید.
تغذیه آنها به صورت یکبار در روز کافی خواهد بود. شما می توانید چندین بار در روز به آنها غذا بدهید ولی دقت کنید که تعداد دفعات تغذیه زیاد نشود. باید میزان غذایی که برای آنها می ریزید در حدی باشد که در مدت زمان یک دقیقه بتوانند آن را تمام کنند. تغذیه بیش از حد، شایع ترین روش برای مرگ ماهی های گوپی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *