سگ

اشنايي با سگ نژاد شيواوا

نژاد شیواوايا شي هواهوا  از محبوب‌ترین نژادهاست ؛ به خاطر اندازۀ خیلی.کوچک و تنوع رنگ موهایش . او می‌تواند در دویدن و پریدن با سگ‌های دیگر رقابت کند .شیواوا یکی از بهترین.سگ‌های مراقب است . او در دنیا هیچ چیز را بیشتر از بودن در کنار صاحبش دوست ندارد شيواوا در میان ۱۰ نژاد اول توصیه شده توسط کارشناسان می باشد.  . شیواوا سگ بسیار کوچک با سری به شکل سیب می باشد و دارای دو نوع مو بلند و بی مو می باشد. آنها دارای پوزه ای نوک تیز است. چشم هایی گرد ، بزرگ و بسیار سیاه دارد. گوشهای خود را به سمت بالا و نوک تیز نگاه می دارد. بدن آن بیش از آنچه بلند باشد طویل است. رنگ مو در شیواوا متغيیر است و معمولاً هر رنگی را اعم از سیاه ، قهوه ای ، قرمز ، شنی و نقره ای شامل می شود. این نژاد تنومند تر از آن چیزی است که از ظاهرش به نظرمی رسد. این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.

اين سگ در گروه سگ های کوچک فانتزی قرار میگیرند و ۱۰ تا ۱۸ سال عمر ميكند.

براي تغذيه ان ها توصیه می شود روزانه ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

شیواوا سگ شستشو و حرکت است. نظافت او تنها چند دقیقه در هفته طول می کشد. برس زدن او در هفته با دستکش پلاستیکی مخصوص نظافت یا یک قلم مو با موی کوتاه نرمال، برای شیواوا با موی کوتاه و یک برس زیر برای موهای زبرش می تواند انجام شود. شانه دندانه ریز به از بین بردن کک یا موهای مرده کمک می کند.

موی ان ها مقدار کمی در طول سال ریخته و ممکن است تا حدودی به شدت بیشتری در یک سگ کوچک در بهار و پاییز بریزد. برس زدن منظم کمک می کند که ریزش مو کنترل شود.

شیواوا به حمام بیش از هر ماه یا دوماه یک بار نیاز ندارد. استفاده از شامپوی فرموله برای سگ شما که مو و پوست او خشک نشود، لازم است.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است

شیواواها باید به طور مرتب مواظبت شود تا اطمینان حاصل شود.که پوشش خارجی و پوست آنها در وضعیت عالی قرار دارد . همچنین برای اطمینان از سالم بودن و سالم ماندن آنها باید.به طور منظم روزانه ورزش داده شود . مهمتر از این ، آنها باید از مواد غذایی باکیفیت تغذیه.شوند که تمام نیازهای غذایی آنها در طول زندگی برآورده کند .

این گونه سگ ها نیاز به مراقبت های ویژه پزشکی و بهداشتی.خصوصا در ناحیه های تناسلی و دهان و دندان دارند . بهداشت و مراقبت دهان و دندان یک موضوع حیاتی برای این.سگ ها که سایز کوچک فکشان باعث ریز بودن دندان هایشان می شود ، است .

با وجود اینکه مسواک کردن روزانه ی دندان های سگ شیواوا یک عامل.کاملا تاثیر گذار در مراقبت از دندان های آنان است ، استفاده از یک برنامه غذایی با ویژگی مراقبتی برای دندان ها.و همچنین استفاده از جویدنی های مخصوص مراقبت از دندان ها می تواند کمک زیادی به.حفاظت از دندان های ان ها کند . بهترین غذاها برای مراقبت از دندان های سگ ها غذاهایی هستند.که درشت و چگال باشند و این حیوانات را به جویدن زیاد وادار کنند.که در نتیجه ی آن سطح دندان های آن ها پاکیزه گردد .

بخاطر داشتن بینی کوچک معمولاً خس خس و خر و پف می‌کند . چشم‌های آن مساعد خشک شدن است و همچنین بیماری گلوکوم قابل ذکر می‌باشد . مشکلات لثه ، سرما خوردگی، استرس و رماتیسم . هرگز به او اجازه لیسیدن اجناس شیمیایی را ندهید . همیشه از رژیم غذایی سبک استفاده کرده و از دادن شکلات به حیوان خودداری کنید . توله این نژاد در هنگام تولد سر بزرگی دارد و به شدت حساس.و آسیب‌پذیر است و باید با آن‌ها با دقت و ملایمت رفتار شود .

این سگ ها حیوانات بسیار هوشمندی هستند که پاسخ خوبی به آموزش می دهند.
آموزش نقش آلفا یا رهبر از آموزش های مهم به او است.در غیر این صورت او فرمان بردار خوبی نمی شود و شما را به عنوان رهبر نمی شناسد.شما باید این مسئله را از همان سنین پایین به او آموزش دهید و اینکه شما رهبر او‌هستید و باید از شما پیروی کند.
بیکار ماندن شی هوا هوا در طول روز می تواند او را تبدیل به سگی بی حوصله و بی قرار کند.بنابراین شما نباید او را بدون فعالیت بگذارید و حتما کاری را به او‌محول کنید، این کار می تواند شامل کشیدن یک سبد و حمل کردن یک وسیله این‌چنین باشد. این فعالیت به سگ شما اعتماد به نفس خواهد داد و انرژی بالای او را نیز تخلیه خواهد کرد و از رفتار های مخرب مثل جویدن و تخریب وسایل اطرافش جلوگیری می کند.
به او دستورات کلامی مانند نشستن ،ایستادن و یا دراز کشیدن دهید و او مشتاق و خوشحال آنها را انجام می دهد.
سگ خود را پس از این که کاری را که از او خواستید به درستی انجام داد تشویق کلامی کنید. این سگ به توجه از جانب صاحبان خود نیاز دارد و پاسخ خوبی به ستایش کلامی شما می دهد.
استفاده از عباراتی مانند “نه” و “کافی است” در برابر رفتار های غیر قابل قبول مانند گاز گرفتن و یا پارس کردن غیر ضروری نیز الزامی است.

بسیاری از شيواواها  کودکان را دوست دارند اما ترکیبی از یک سگ کوچک و یک کودک خردسال می تواند یک فاجعه شود. شی هوا هوا ممکن است از دست یک کودک بیافتد و آسیب ببیند. او قادر به دفاع از خود نیست. شی هوا هوا در خانواده های ساکت و آرام، که کودکان بزرگتر دارند و درک چگونگی بهترین تعامل با آنها را بلدند، راحت تر است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *