گربه

بعضي از بيماري هاي رايج در گربه ها

نگهداری گربه در خانه به عنوان حیوان خانگی رایج شده است. گربه‌ها موجودات بامزه و زیبایی هستند. این پشمالوهای نرم در برابر بیماری‌های مختلف مقاومت خوبی دارند، ولی حتی سرسخت‌ترین آنها هم گاهی دچار بیماری های گربه می‌شوند.

در اينجا با بعضي از بيماري هاي گربه ها اشنا ميشويم.

** استفراغ کردن یکی از رایج‌ترین بیماری های گربه است که به دلایل متعددی رخ می‌دهد. استفراغ می‌تواند به‌خاطر خوردن ماده‌ای مسموم، ماده‌ای غیرخوراکی ،در اثر عفونت، بیماری‌های مجاری ادرار یا دیابت رخ بدهد. علائم استفراغ معمولا واضح و مشخص هستند. مثلا ریختن غیرقابل کنترل آب دهان یا عُق زدن. استفراغ مداوم باعث بی‌آب شدن بدن گربه‌تان می‌شود. پس در صورت وقوع این مشکل، سعی کنید سریع‌تر با دامپزشک صحبت کنید .

** اسهال از بيماري هاي رايج در گربه سانان ميباشد. عوامل متعددی می‌توانند موجب اسهال در گربه‌ها شوند؛ غذای مسموم، عفونت، انگل‌های روده، حساسیت، بیماری کبد، سرطان و… . مدفوع شُل، آبکی و مایع از نشانه‌های اسهال است. بنا به علت بیماری، اسهال یک روز، یک هفته تا ماه‌ها به‌طول می‌انجامد. درصورتی‌که گربه شما به اسهال مبتلا شده است، باید مقادیر زیادی آب تمیز مصرف کند تا بدنش دچار بی‌آبی نشود. سپس غذای گربه را ۱۲ تا ۲۴ ساعت بردارید و اگر اسهال بیش از یک روز به‌طول انجامید، او را نزد دامپزشک ببرید.

** حدود ۳ درصد از گربه‌هایی که دامپزشک آنها را معاینه می‌کند، دچار FLUTD یا بیماری تحتانی دستگاه ادراری گربه هستند. عفونت دستگاه اداری در گربه های نر خیلی شایع تر از گربه های ماده است. بیماری های مثانه خیلی خطرناک است و مسدود شدن مجرای ادرار می تواند کشنده باشد. علائم عفونت دستگاه ادراری شامل دیده شدن خون توی ادرار، تکرر ادرار و اجتناب از ادرار در بستر خاك ميباشد. .دلایل این بیماری هم متنوع است و یکی از انواع شایع بیماری های گربه به‌شمار می‌رود. این مشکل هم در گربه‌های مذکر و هم مؤنث رخ می‌دهد و بیشتر متوجه حیواناتی می‌شود که دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند یا فقط غذای خشک مصرف می‌کنند. استرس، تغییرات ناگهانی و وجود چند گربه در یک خانه باعث وقوع این بیماری می‌شود.

**یکی دیگر از بیماری های گربه هم مشکلات چشمی است. ورم ملتحمه، آب‌مروارید، زخم قرنیه، ویروس‌ها، التهاب، زخم و آسیب، آب سیاه، بیماری‌های شبکیه و… از جمله مشکلات چشمی در گربه‌ها است. نشانه‌های بروز مشکلات چشمی در گربه شامل این موارد است: آبریزش چشمی، سفید یا قرمز شدن خط چشم و پلک، چنگ زدن و پنجه کشیدن به چشم، افزایش ترشح از چشم‌ها، قِی کردن چشم و وجود قی در اطراف چشم‌ها، وجود یک پرده پلک‌مانند در چشم.

** یکی دیگر از مشکلات و بیماری های گربه دچار شدن به کَک است. ک‌ها می‌توانند بیش از یک سال عمر کنند و درصورتی‌که گربه خود را درمان نکنید، امکان ابتلا به کم‌خونی در او بیشتر می‌شود. بنابراین بهتر است سریع‌تر این آلودگی را از بدن گربه رفع و از دچار شدن او به آلودگی‌های بعدی جلوگیری کنید. گزینه‌هایی که برای درمان وجود دارد، شامل این موارد است: داروهای خوراکی، داروهای موضعی، فوم و پودر.

** یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری های گربه وجود كرم ها هستند که متنوع و گوناگون ميباشد.. در این مورد میشود به کرم شلاقی، کرم نواری، کرم قلاب دار و کرم قلب اشاره کرد. از این بین کرم قلب نیاز به توجه ویژه داره چون می تواند کشنده باشد. ولی سایر کرم ها با مصرف چند تا قرص، درمان میشود . کرم‌های نواری در روده کوچک نوع ديگر كرم ها ميباشد.. طول کرم‌های نواری می‌تواند به حدود ۷۰ سانتی‌متر هم برسد. کرم‌های نواری بلند هستند اما به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شوند و معمولا با خروج از بدن به صورت بلند و یک‌سره ظاهر نمی‌شوند بلکه به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده و بخش‌بخش از روده کوچک خارج می‌شوند. احتمال دارد که علائم ابتلا به کرم‌های نواری نامحسوس باشد، اما استفراغ و کاهش وزن از جمله علائم محسوس آن هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *