گربه

تغذيه گربه

یکی از اساسی ترین اطلاعاتی که صاحب گربه باید بداند و رعایت کند اصول تغذیه در گربه است. نوع تغذیه ی گربه ها با سگ ها بسیار متفاوت می باشد. بنابراین نمی توان از غذای سگ و رژیم غذایی سگ برای گربه خانگی خود نیز استفاده کنیم. تغذیه در بچه گربه با گربه ی بالغ و همچنین گربه مسن متفاوت می باشد. گربه برخلاف سگ گوشتخوار اجباری است. بنابراین، نمی توان در رژیم غذایی گربه مانند سگ از سبزیجات و میوه استفاده نمود. پس با ما همراه باشید تا با تغذیه ی صحیح در گربه های خانگی آشنا شوید. شما باید از ممنوعیت استفاده از برخی مواد غذایی در رژیم گربه خود آگاه باشید.

میزان غذایی که گربه شما هر روز به آن احتیاج دارد به عوامل مختلفی از جمله سن ، نژاد ، جنس ، میزان فعالیت ، رفتار ، محیط ، و متابولیسم آنها بستگی دارد. مواد غذایی حیوان خانگی خریداری شده به طور معمول ، بخش های پیشنهادی برای تغذیه گربه ها ، متناسب با اندازه های مختلف بدن را لیست می کند. برای شروع و سپس اصلاح قسمت ها متناسب با نیازهای گربه خود ، این دستورالعمل ها را دنبال کنید. گربه ها باید یک یا دو بار در روز تغذیه شوند. یا مواد غذایی را درون ظرف آنها اندازه گیری کنید. تا از چاق شدن گربه جلوگیری کنید. برای گربه های کم وزن همیشه باید غذا به راحتی در دسترس باشد. از آنجا که گربه ها تمایل دارند به طور متناوب در طول روز غذای بخورند. می توانند روزانه ۲۰ وعده غذایی “کوچک” بخورند. به طور معمول برای گربه های بالغ و جوان ۲-۳ وعده غذا در روز کافی است. گربه ماده که در دوران بارداری می باشد ۴ وعده و در دوران شیردهی ۵ وعده در روز مکفی می باشد. برای گربه های مسن نیز ۲ وعده ولی میزان غذاي هر وعده کمتر از کذشته باشد مناسب می باشد.
انواع غذا ها شامل سه دسته : • غذای خشک • نیمه مرطوب • مرطوب است که همه ای نها گزینه های سالمی هستند. غذاي تازه: شامل گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ پخته، شیر و غیره می باشد. اگر می خواهید غذای حیوان خانگی خود را در خانه درست کنید ، به دنبال یک دامپزشک یا هیئت مدیره متخصص تغذیه دامپزشکی باشید.

گربه ها حیوانات گوشتخواری هستند که در زندگی طبیعی ، از شکار تغذیه میکنند. بنابراین غذای آنها دارای پروتئین زیاد ، چربی متوسط و کربوهیدرات کم دارد. البته گربه ها توانایی استفاده از کربوهیدرات ها را به عنوان منبع انرژی دارند، اما بصورت محدود. برخلاف سازگاری بچه گربه ها با رژیم غذایی دارای کربوهیدرات پایین، آن    ها میتوانند نشاسته و قند غذا را مصرف کنند. درغذاهای تجاری ترجیح بر این است که تا %۳۵ وزن غذای خشک، قند و نشاسته باشد. تغذیه ی بیش از حد با کربوهیدرات    هایی که قابلیت هضم کمی دارند ( مثل شیر گاو، که دارای لاکتوز است )، منجر به نفخ، ایجاد گاز و اسهال در گربه ها می گردد.(غذاهای خشک به غذاهایی اطلاق می شوند که به صورت آماده و بسته بندی شده در فروشگاه ها تهیه می شود.) در مواردی که بچه گربه کوچک بوده و نیاز به شیر داشته باشد نیز می توان این عمل را طبق تصویر زیر انجام داد.

بدن بچه گربه ها توانایی ساخت دوازده آمینواسید از بیست و سه آمینواسید متفاوت را داراست و یازده آمینواسید دیگر جزء مواد ضروری محسوب می شوند که حتماً باید توسط غذا به بدن برسند. در این بین پروتئین های حیوانی (گوشت و محصولات جانبی آن) دارای ارزش بیولوژیکی بالاتری نسبت به پروتئین های گیاهی (کنجاله سویا و گلوتن ذرت) برای تغذیه گربه ها هستند. برای داشتن عملکرد طبیعی دستگاه قلبی- عروقی، تولید مثلی و بینایی باید در غذای بچه گربه ها پروتئین حیوانی موجود باشد. وجود پروتئین های حیوانی برای داشتن گربه ای سالم و با نشاط ضروری می باشد، این پروتئین ها منبع غنی ویتامین A می باشد.
گربه ها در ۱۰ تا ۱۲ ماهگی به سن بزرگسالی و بلوغ خود می رسند. باید رژیم غذایی متفاوت با دوران نوزادی آن ها در نطر گرفت. در رژیم گربه بالغ باید بدانید که به دنبال چه رژیمی باشید و از چه چیزهایی باید در تغذیه ی گربه خود اجتناب کنید. ممکن است گربه شما هنوز یک کیت برای شما باشد. اما وقتی حیوان خانگی شما به سن ۱۰ تا ۱۲ ماه رسیده ، زمان آن است که رژیم غذایی گربه بزرگسال را اجرا کنید.
گربه ها از چربی ها به عنوان منبع انرژی، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K استفاده می کنند. توجه داشته باشید که بچه گربه ها توانایی تبدیل بتا- کاروتن سبزی ها به ویتامین A را ندارند و بنابراین نیاز به تامین ویتامین A مورد نیازشان را از بافت های حیوانی دارند، همچنین رژیم غذایی آن ها باید غنی از تیامین و نیاسین باشد. در رژیم غذایی گربه سانان احتیاجی به ویتامین C نیست زیرا توانایی ساخت آن را دارند. همچنین وجود چربی در غذا باعث خوش طعم شدن غذا برای بچه گربه ها می شود و به حفظ پوست و موی سالم کمک می کند. در مقایسه با توله سگ ها، بچه گربه ها بیشتر نیازمند دریافت روزانه   ی اسیدهای چرب هستند، چون قادر به ساخت آن ها نمی باشند.
بچه گربه های تازه متولد شده در طی هفته اول زندگی خود حدود ۳۰ میلی لیتر در روز شیر نیاز دارند که باید درچند وعده غذایی در طول روز تقسیم بندی شود. در صورتی که بچه گربه ضعیف یا تحت استرس است باید غذای آن با تناوب بیشتری در طول شبانه روز داده شود. در طی هفته ی دوم، میزان مصرف بچه گربه به حدود ۶۰ سی سی در طول روز می رسد، و در صورتی که به طور منظم وزن اضافه می کند، می توان تعداد مرتبه  ی غذا دادن را کاهش داد. در هفته سوم بچه گربه ها باید در حدود ۸۰ سی سی در روز شیر مصرف کنند. و در هفته چهارم ۱۰۰ سی سی .
از این پس می توان کمی غذای نرم به جیره روزانه اضافه کرد. از حدود شش هفتگی می توان روزی چهار بار، از حدود دوازده هفتگی روزی سه بار و از شش ماهگی دو بار در روز غذا بخورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *