پرندگان

تغذیه کاسکو

تغذیه کاسکو

اهمیت تغذیه بر کسی پوشیده نیست و تغذیه درست تقریبا می تواند به طور کامل پرنده شما را در برابر انواع مشکلات و بیماری ها بیمه نماید.

کاسکوها به ویتامین های  B1, K, E, D, A, B2,B3, B6, B12,B5 نیاز دارندو فقط قادرند ویتامین ب۳ و نیاسین را در بدن خود تولید کنند.

پرندگان خانگی در کنار این ویتامین ها نیاز به برخی مواد معدنی برای شادابی و سلامتی دارند . این مواد معدنی شامل کلسیم، فسفر، سدیم، کلرید، پتاسیم، منیزیم، آهن، روی، مس، سولفور، ید و منگنز میباشند.

در طبیعت طوطی های خاکستری از انواع میوه ها، شکوفه ی گل، ریشه های گیاهان، دانه ها و اجیل ها و حتی فضله فیل ها استفاده میکنند.

حتما میوه ها و سبزیجات مورد استفاده پرنده تان را ضدعفونی کنید و با اب خوب شستشو دهید. از جمله میوه ها و سبزیجات مجاز برای کاسکوها به شرح زیرند:

ذرت: ذرت را قبل از دادن به پرنده به مدت ۳۰دقیقه با اب خالی بجوشانید. فراورده های فریزشده مشکلی ندارد و در صورت استفاده از ذرت خشک ان را اب پز کنید.سعی کنید از کنسروها استفاده نکنید.

هویج: هویج را می توانید بعد از ضدعفونی کردن به پرنده بدهید. هویج سرشار از ویتامین آ میباشد که برای بینایی پرنده بسیار مفید است. هویج را میتوان به صورت پخته هم به پرنده داد.

کلم بروکلی: ویتامین c  موجود در کلم بروکلی و وجود فولات و کلسیم و گوگرد و همچنین ویتامین های K, B12 این ماده غذایی را بسیار ارزشمند کرده و باید به صورت اب پز به پرنده داده شود.

کرفس: دارای مواد معدنی چون کلسیم ومنیزیم میباشد که برای سلامت پرنده مفید می باشد.

جعفری: جعفری ضدعفونی شده برای کاسکوها سرشار از ویتامین ها برای کاسکو می باشد.

فلفل دلمه: بخاطر دارا بودن ویتامین آ بسیار مفید میباشد.

نخود فرنگی، گشنیز،کاهو، لوبیا سبز، باقالی و سبزیجاتی از این قبیل برای کاسکوها بسیار مفید است.

غیر از سبزی ها بعضی از میوه ها نیز برای کاسکوها بسیار مفید است. از جمله این میوه ها عبارتند از سیب، انبه، انگور، طالبی و میوه هایی از این قبیل.

رژیم غذایی مناسب باعث سلامت و طول عمر پرنده خواهد شد.

علاوه بر میوه ها و سبزیجات بدن طوطی های خاکستری نیاز به مواد غذایی دیگری نیز دارد، از جمله این مواد عبارتند از:

سفیده و زرده تخم مرغ اب پز، استخوان ران مرغ، سویا و برنج، حبوبات و گوشت سفید، نان، سیب زمینی، پاستا، گندم و جوانه گندم، آجیل.

آجیل ها دارای مقادیر زیادی چربی هستندو مصرف هر روز ان ها میتواند مشکلات سلامتی در پرنده تان به وجود آورد.به پرنده تان می توانید یک چهارم گردو در روز و حداکثر یه عدد پسته در هفته و حداکثر یه عدد فندق در روز بدهید.

مصرف زیاد تخمه افتابگردان برای طوطی خوب نیست و باید حداکثر ۵ درصد رژیم غذایی پرنده را شامل شود.

غذاهای اماده تا حد زیادی ویتامین ها و مواد معدنی پرنده را تامین میکند. ولی درکنار انها باید از میوه ها و سبزیجات نیز استفاده شود.

بعضی مواد غذایی جز مواد غذایی ممنوعه برای برای پرنده محسوب می شود. از جمله این مواد عبارتند از: شیرینی جات، کافیین، قارچ و پیاز و …

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *