پرندگان

تکثیر کاسکو

کاسکو یا طوطی خاکستری پرنده بسیار حساسی است و در انتخاب جفت خود بسیار سخت گیر است. بنابراین جفت گیری ان در اسارت نیازمند صبر و حوصله میباشد . در واقع جفت گیری کاسکوها منوط به خرید یک پرنده نر و یک پرنده ماده نیست.

در مرحله اول جفت ها باید سالم و مولد باشند. برای جفت گیری موثر والدین باید در شرایط اب و هوایی مطلوب باشند و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند. نر و ماده کاسکوها از لحاظ ظاهری کاملا شبیه هم هستند. یکی از روش های تعیین جنسیت از طریق DNAمیباشد که از طریق پر امکان پذیر است. این روش استرس کمی به پرنده وارد می کند.

بهتر است در یک قفس بزرگ و یا پاسیو حداقل ۵ تا ۸ جفت را در کنار هم داشته باشید تا شانس جفت گیری بالا رود. حداقل دو هفته زمان میبرد که یکی از ماده ها یکی از نرها را به عنوان جفت انتخاب کند.

کاسکوها معمولا در تاریکترین گوشه جاتخمی اقدام به تخم گذاری می کنند. در این مدت باید در قفس کاملا بسته باشد و چوب نشیمنگاه کاملا بی حرکت در جایی نصب شده باشد تا جفت گیری با موفقیت انجام شود. همچنین گذاشتن چوب های اضافی برای کوتاه ماندن ناخن ها و همچنین چوبی جدا که امکان پرارایی روزانه را به کاسکو بدهد لازم است. قفس باید در جایی ارام و ساکت قرار داشته باشد. امنیت و خلوت از ضروریات میباشد. نصب لانه های L شکل برای تخم گذاری کاسکو بسیار موثر است.

کاسکوها معمولا تا قبل از تخم گذاری چند بار در روز جفتگیری می کنند. بهتر است در این مدت زیاد مزاحمشان نشوید و تنها یکبار در روز که مشغول تغذیه هستند لانه را بررسی کنید.

بعد از جفت گیری، طوطی ماده وارد لانه تخم شده و اماده تخم گذاری می شود. در این مدت و در طول روز بسیار کم از لانه تخم خارج می شود. ماده ها ممکن است بین ۲ تا ۵ تخم بگدارند. معمولا پرنده ماده با گذاشتن اخرین تخم روی ان ها می خوابد.

خوابیدن بر روی تخم ها معمولا ۲۸ تا ۳۰ روز طول می کشد. در این دوره میزان غذایی که به پرنده می دهید باید اضافه شود چون برای بزرگ کردن جوجه ها فعالیت بدنی زیادی انجام می دهند و همچنین از غذا برای تغذیه جوجه ها نیز استفاده می کنند. انواع میوه ها، سبزیجات، دانه های جوانه زده و ذرت شیرین در کنار پلت ها برای پرنده مناسب است.

جوجه های تازه متولد شده را اگر مایلید دستی بزرگ کنید باید در سن ۱۵ تا ۲۱ روزگی از خانواده جدا کرده و بزرگ کردن دستی را شروع کنید. همه جوجه باید با هم از قفس خارج شوند چون کاسکو ها تصور می کنند جوجه تنها مانده بیمار بوده و از ان نگهداری نمی کنند.

رعایت بهداشت از مهمترین عوامل در سلامت بزرگ کردن دستی جوجه هاست. ظروف جوجه ها باید تمیز باشد. باید ظروف شسته و خشک شود و از مواد ضد باکتری برای ضدعفونی ان ها استفاده شود. جعبه بزرگ کردن جوجهه باید هر روز تمیز شود.بهترین زمان برای برداشتن جوجه ها از لانه صبح می باشد. این جوجه ها نیاز به گرما دارند ، جعبه نگهداری باعث گرم ماندن جوجه ها می شود.

تغذیه جوجه ها با توجه به سنشان متفاوت است، اما به طور کل باید هر ۲ ساعت یکبار ان ها را تغذیه کرد. این مقدار با بزرگ شدن جوجه ها به هر ۴ ساعت یکبار افزایش می یابد.برای تغذیه جوجه ها از سرنگ مخصوص چینه دان  استفاده کنید. این سرنگ به شکلی است که سر سرنگ مستقیم از دهان و مری پرنده پایین می رود و وارد چینه دان میشود. جنس سوزن معمولا از استیل است و قسمت انتهایی ان به شکل اشک فروریخته است. اگر تزریق غذا به داخل چینه دان با سرعت زیاد انجام شده باشد باعث رفلکس غذا می شود.

حلقه های پا برای شناسایی پرنده و پرورش دهنده برای کاسکوهای پرورشی بسیار مهم است. به دو نوع باز و بسته وجود دارد.دامپزشکان بعد  از تعیین جنسیت پرنده ان را در پای پرنده می گذارند. این حلقه ها امکان شناسایی پرنده را به پرورش دهنده می دهد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *