پرندگان

همه چیز را درباره غذا و رژیم غذایی طوطی بدانید. (قسمت اول)

طوطی ها چه می خورند

همه چیز را درباره غذا و رژیم غذایی طوطی بدانید. (قسمت اول):

داشتن رژیم غذایی متعادل و متنوع برای همه حیوانات خانگی مهم است. طوطی ها هم از این قانون مستثنی نیستند و با حیوانات خانگی دیگر تفاوتی ندارند. خوب طوطی ها چه می خورند؟ بیایید نگاهی به غذا و رژیم غذایی طوطی در طبیعت بیاندازیم.

 

طوطی ها در طبیعت چه می خورند؟

غذا و رژیم غذایی طوطی ها در طبیعت، بیشتر ساعات روز را برای جستجوی غذا می گذرانند. آنچه می خورند به زیستگاه طبیعی و فصل سال بستگی دارد، اما رژیم های غذایی آنها معمولاً از دانه ها و میوه های سنگین تشکیل شده است. سنگین نه از لحاظ وزنی بلکه از لحاظ مواد غذایی. آنها دانه های حاوی مقدار زیادی چربی را ترجیح می دهند در حالی که میوه رسیده دارای میزان قند نسبتاً بالایی است که به ادامه فعالیت این پرندگان کمک می کند.

علاوه بر دانه ها و میوه ها ، طوطی های وحشی واقعاً هر نوع خوراکی را که پیدا کنند می خورند. رژیم های غذایی آنها می تواند بسیار متنوع باشد، مانند گل و غنچه های گل ، شاخه های تازه ، محصولات کشاورزی که محصولات خوشمزه ای است و ….

برخی از گونه ها برای یافتن مواد معدنی مورد نیاز خود نیز خاک می خورند یا نمک میلیسند. طوطی ها در واقع همه چیزخوار هستند. این شکموها وقتی فرصتی پیدا می کنند میوه های حاوی پروتئین می خورند. هر حشره قابل خوردن بدشانسی که خود را در مقابل منقار طوطی ببیند قطعاً خورده میشود. برخی از طوطی ها حتی سراغ مارمولک یا بچه های پرنده از گونه های دیگر هم می روند!

توجه : برای طوطی های خانگی ، مقداری تخم مرغ آب پز جایگزین مناسبی برای این پروتئین ها است. البته اگر آنها در حال تولید مثل نباشند، احتیاج زیادی به پروتئین ندارند.

 

طوطی ها چه می خورند

 

نمونه های غذا و رژیم غذایی طوطی وحشی:

در این قسمت خلاصه ای از مقالات علمی در مورد رژیم طوطی وحشی و تنوع آن قرار می دهیم. این مقالات طبق تحقیقات علمی در مورد گونه های وحشی طوطی سانان نوشته شده است.

طوطی تاج دار یاس بنفش(Amazona finschi):  ۸۲٪ بذر (که بسیاری از آنها نارس هستند) ، ۱۰٪ تفاله میوه ، کمی از حشرات.

طوطی سر پوسته پوسته (Pionus maximiliani):  ۷۰٫۴٪ بذر ، ۲۰٫۳٪ گل ، ۷٫۷٪ ذرت ، ۱٫۶٪ تفاله میوه. با این حال ، در فصل خشک ، آنها مقدار بیشتری گل و حبوبات می خورند .

طوطی شنل ( Poicephalus robustus ) : در خوردن هسته میوه های تیره که نارس باشند، تخصص دارد . آنها همچنین میوه های دیگری هم می خورند و حتی گاهی به باغات حمله می کنند. به طور کلی ، تنوع در رژیم غذایی آنها نسبتاً کم است.

مرغ عشق صورت گلگون ( Agapornis roseicollis ) : بذر خوراک های زمینی (۴۸٪) ، برگ (۲۹٪) ، خاک (۹٪) و حتی کود اسب و گاو (۵٪) را ترجیح می دهند!

 

استثناهای قابل توجه غذا و رژیم غذایی طوطی سانان:

همانطور که در بالا گفته می شد ، بسیاری از طوطی ها در درجه اول بذر خوار هستند (البته همه آنها از یک نوع دانه تغذیه نمی کنند). استثناهای قابل توجه و گونه هایی که رژیم کاملاً متفاوتی دارند، وجود دارند که در این قسمت به آنها میپردازیم تا متعجب شوید!!!

 

یکی از این استثناها نژاد Loriini است. این طوطی های استرالیایی به طور عمده از غذاهای شیرین ، به ویژه شهد و گرده گل های درختان اکالیپتوس تغذیه می کنند. بعضی از گونه ها همچنین درصدی از گل ، جوانه و میوه ها را می خورند. برخی از مردم در استرالیا دوست دارند شهد و میوه را برای این طوطی ها بگذارند تا آنها با خوردن شهدها خوشحال شوند.

طوطی غیرمعمول دیگر تنها طوطی آلپ آلمانی Nestor notabilis است. این گونه که به طور طبیعی در نیوزیلند یافت می شود، در واقع جوجه های دیگر گونه های پرندگان را شکار می کند. این طوطیها حتی از گوسفندان زنده تغذیه می کند.

 

در مورد غذا و رژیم غذایی طوطی

 

غذا و رژیم غذایی طوطی ها در قفس چگونه است؟

بسیار مهم است که به طوطی خود رژیم غذایی مناسب بدهید. طوطیان قفسی در صورت کمبود برخی مواد مغذی، دچار انواع مشکلات مربوط به سلامت بدن می شوند. کلسیم از مواد معدنی بسیارمهم است. اگر پرندگان دچار کمبود کلسیم شوند، پوکی استخوان یا شکنندگی استخوان برایشان اتفاق می افتد.

چاقی مسئله رایج در بین طوطیان خانگی است، زیرا رژیم غذایی طوطی قفسی اغلب دارای کالری و چربی بالایی است. بیایید به سراغ غذاهای مختلف مخصوص طوطی ها برویم.

دانه ها:

همانطور که ما در بخش آنچه طوطی های وحشی گفتیم، بذر یک انتخاب عالی غذا و رژیم غذایی طوطی برای این پرندگان در زیستگاه طبیعی آنها است. مسلما این یک تصمیم منطقی است، زیرا انرژی بذرها بسیار بالاست. بذرها کالری لازم برای تامین انرژی گله های طوطی را هنگام پرواز، گاهی اوقات تا مسافت بسیار زیاد در روز ، تأمین می کنند.

نتیجه  میگیریم که طوطی های قفسی نیز باید از رژیم غذایی شامل دانه استفاده کنند. به یاد داشته باشید که بذرها غذای اصلی کلاسیک طوطی ها بوده و هست.

بذرها فاقد مواد مغذی ضروری به ویژه کلسیم هستند اما چربی زیادی دارند. از آنجا که طوطی های قفسی به اندازه طوطی های وحشی حرکت نمی کنند، به این چربی های اضافی احتیاج ندارند. به یاد داشته باشید چاقی یک مسئله جدی است.

غذا و رژیم غذایی طوطی ها به صورت پلت:

با توجه به نکاتی که در مورد بذرها و دانه ها در غذا و رژیم غذایی طوطی ها خواندید، حتما به فکر فرو رفته اید که چه غذایی به طوطی خود بدهید. نگران نباشید. غذاهای پلت تجاری وجود دارد که به طور خاص فرموله شده اند تا هر آنچه طوطی به آن نیاز دارد بدون چربی اضافی به بدن او برساند!

سبزیجات تازه:

همانطور که در پاراگراف قبلی ذکر شد ، حتی پلتهای با کیفیت نیز نباید تنها غذا و رژیم غذایی طوطی ها باشند. برای اطمینان از اینکه طوطی تمام عناصر غذایی مورد نیاز را دریافت می کند، تنوع بیشتری لازم است. تغذیه با غذاهای مختلف به مبارزه با بی حوصلگی و تشویق رفتار کنجکاوانه طوطی کمک می کند!

برای غذا و رژیم غذایی طوطی ها، سبزیجات ، به ویژه انواع کم قند و کم کالری با مواد مغذی زیادی وجود دارند. سبزیجات را می توان به صورت کامل یا خرد شده به طوطی خوراند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *